اختلاف ارتش سوریه با حزب‌الله لبنان بر سر محموله‌های سوخت ایران

انتقال محموله‌های سوخت از ایران تحت نظارت شبه‌نظامیان حزب‌الله به لبنان تنها موجب نگرانی‌ از احتمال تحریم‌ بیشتر این کشور شده بلکه باعث شعله‌ور شدن آتش اختلاف میان ارتش سوریه و حزب‌الله شده است.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نجیب میقاتی، نخست وزیر جدید لبنان جمعه، 17 سبتامبر، درباره انتقال سوخت ایرانی به حزب‌الله لبنان و نقض حاکمیت کشورش ابراز نگرانی کرده است.

از سویی دیدبان حقوق بشر سوریه از وقوع اختلاف شدید میان ماهر الاسد فرمانده لشکر چهارم سوریه و حزب‌الله لبنان بر سر تقسیم تانکرهای سوخت ایرانی که اخیر به سوریه و سپس به لبنان رسیده، خبر داد.

محموله نفت ايران
محموله نفت ايران

به‌رغم گذشت بیش از یک هفته از انتقال تانکرهای سوخت گازوئیل از ایران به سوریه و سپس به لبنان هنوز جنجال گسترده‌ای بر سر تقسیم این محموله سوختی ایرانی میان حزب‌الله لبنان و بقیه گروه‌های وابسته به ارتش سوریه ادامه دارد.

در حالی که طرفداران حزب‌الله ورود سوخت دیزل را جشن می‌گیرند، مخالفان حزب‌الله لبنان عملیات انتقال گازوئیل را نوعی قاچاق میان مرزهای دو کشور و نقض حاکمیت لبنان می‌دانند که اکنون به گونه‌ای افشا شده و ممکن است تحریم‌هایی را علیه لبنان به دنبال داشته باشد.

آخرین جنجال بر سر این محموله، اختلاف میان لشکر چهارم ارتش سوریه به فرماندهی ماهر اسد برادر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و برخی فرماندهان و اعضای حزب‌الله لبنان است.

منابع دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش دادند که ایست‌های بازرسی نیروهای لشکر چهارم به رهبری ماهر اسد جمعه از مواضع خود در جاده القصیر در حومه غربی حمص منتهی به لبنان عقب‌نشینی کردند.

سهم گازوئیل لشکر چهارم از حزب‌الله لبنان

براساس منابع دیدبان حقوق بشر، نیروهای لشکر چهارم پس از آنکه سهم خود از محموله گازوئیل را از حزب‌الله دریافت کردند، به مدت 3 روز یعنی تا اتمام حمل و نقل تانکرهای دیزل به لبنان، از بازرسی‌‍‌های مستقر در منطقه القصیر عقب‌نشینی کردند.
این تحولات پس از آن رخ داد که کامیون‌ها و تانکرهای حامل سوخت‌های دیزلی و بنزینی ایران از خاک سوریه و تحت حمایت و نظارت حزب‌الله از خاک سوریه به سمت خاک لبنان عبور کردند.

سه محموله سوخت ایرانی برای سوریه و لبنان

دیدبان حقوق بشر سوریه 12 سپتامبر اعلام کرد دو نفتکش ایرانی در بندر بانیاس استان طرطوس سوریه پهلو گرفته و در حال تخلیه گازوئیل هستند. این منابع گفتند که این محموله سوخت برای سوریه است.

ایران در مجموع سه محموله نفت روانه سوریه و لبنان کرده است که یکی از محموله‌ها در سوریه تخلیه شده و دو محموله دیگر نیز پس از تخلیه در بندر بانیاس بوسیله تانکرهای نفت‌کش به لبنان انتقال داده می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم