آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه برخی افراد مرتبط با حزب‌الله لبنان اعمال کرد

افراد تحريم شىه برای کمک به حزب‌الله لبنان و سپاه قدس ایران ده‌ها میلیون دلار پولشویی کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز جمعه، 17 سپتامبر، از اعمال تحریم‌هایی علیه یک شبکه و شماری از افراد مرتبط با حزب‌الله لبنان خبر داد.

اين وزارتخانه آمریکایی با انتشار بیانیه‌ای در وبسایت خود اعلام کرد، شبکه و افراد تحریم شده جدید با شبه‌نظامیان حزب‌الله که در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گرفته‌اند، مرتبط هستند.

Advertisement

خزانه‌داری آمریکا همچنین در بیانیه خود افزود: مرکز نظارت بر اموال خارجی (OFAC) وابسته به این وزارتخانه، پس از بررسی اعضای شبکه مالی مستقر در لبنان و کویت که در حمایت و تسهیل فعالیت مالی برای حزب‌الله لبنان و نیروی قدس سپاه پاسداران ایران فعالیت می‌کردند، آنها را شناسایی کردند.

این وزارتخانه همچنین گفت، این افراد یا شبکه ده‌ها میلیون دلار از طریق سیستم‌های مالی منطقه‌ای پولشویی کرده و مبادله ارز و تجارت طلا را به نفع حزب‌الله و سپاه پاسداران ایران انجام داده‌اند.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده همچنین تصریح کرد، در میان این افراد دو شخص به نام‌های علی الشاعر (ملقب به شاعر علی)، متولد منطقه «بنت جبیل» منطقه نبطیه در جنوب لبنان و جمال حسین عبدعلی عبدالرحیم کویتی الاصل، معروف به الشطی مشاهده می‌شوند.

علاوه بر این دو شخص، تحریم‌هایی علیه حسیب محمد هدوان و طالب حسین اعمال شده است.

حزب الله
حزب الله

وزارت خزانه‌داری توضیح داده که حسیب محمد هدوان، معروف به الحاج زین، یک مقام ارشد در دبیرخانه عمومی حزب‌الله لبنان است و مستقیماً تابع حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان است.

هدوان همچنین مسئول جمع‌آوری اموال از اهداکنندگان و تجار خارج از لبنان است و علی الشاعر دفتر او را اداره می‌کند. این دو نفر از سال 2000 به بعد از طرف حزب‌الله کمک‌های مالی را جمع‌آوری می‌کردند.

اما طالب حسین برای انتقال میلیون‌ها دلار به حزب‌الله لبنان از کویت و با کمک و هماهنگی الشطی فعالیت کرده است.

او همچنین چندین بار به لبنان سفر کرد تا با مقامات حزب‌الله لبنان ملاقات کرده و پول اهداء کند.

گفتنی است که ایالات متحده آمریکا طی سال‌های گذشته، ده‌ها مورد تحریم علیه حزب‌الله لبنان اعمال کرده است و تاکنون چندین بار رهبران این گروه را در فهرست تروریست‌ها قرار داده است. واشینگتن بارها تاکید کرده که این حزب مورد حمایت ایران با کمک نیروی قدس سپاه از عواید قاچاق و پولشویی استفاده می‌کند. این حزب همچنین از فعالیت شبکه‌های قاچاق در خارج از لبنان برای تأمین مالی طرح‌های تروریستی و تداوم اعمال خشونت‌بار و ایجاد بی‌ثباتی در لبنان، منطقه و جهان عرب استفاده کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم