ویدیو؛ جزیره‌های شگفت‌انگیز «فرسان» سعودی در میراث طبیعی یونسکو ثبت شد

جزایر و سواحل «فرسان» دارای تنوع اکولوژیکی و گونه‌های نادر حیات وحش است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان آموزشی، فرهنگی و علمی سازمان ملل متحد «یونسکو» روز چهارشنبه 15 سپتامبر از ثبت جزایر «فرسان» واقع در منطقه جازان در جنوب غربی پادشاهی عربی سعودی در فهرست میراث طبیعی جهان خبر داد.

ثبت این جزیره‌های زیبا و شگفت‌انگیز سعودی در فهرست میراث طبیعی سازمان «یونسکو» با استقبال گرم سعودی‌ها در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده است.

فعالان اینترنتی سعودی در شبکه‌های اجتماعی با انتشار تصاویر زیبا و منظره‌های پر جاذبه این جزیره‌ها از خبر ثبت این مناطق در میراث جهانی یونسکو استقبال کردند.

افزایش حضور سعودی در مجامع بین‌المللی

تلاش‌های انجمن حفاظت از میراث پادشاهی عربی سعودی که از حدود 3 سال پیش آغاز شده به ثبت این جزیره‌ها در یونسکو انجامید.

سعودی‌ها ثبت این جزیره‌های دارای تنوع طبیعی و حیات وحش نادر که از همه معیارهای لازم برای ثبت در سازمان یونسکو برخوردار است را گامی مهم در جهت افزایش حضور این پادشاهی در مجامع بین‌المللی دانستند.

این گام همچنین به ارتقاء کیفیت زندگی در این جزیره‌ها از طریق رعایت استانداردها و شرایط متناسب با «برنامه انسان و زیست‌کره» کمک خواهد کرد.

ارتقاء کیفی محیط زیستی در مناطق مختلف سعودی بخشی از فعالیت سازمان‌های حمایت از محیط زیست این پادشاهی است که در راستای تحقق اهداف برنامه «چشم‌انداز 2030» تدارک دیده شده است.

ثبت این جزیره‌ها در میراث جهانی سازمان یونسکو در سایه تلاش‌های نمایندگی دائمی سعودی در یونسکو به ریاست شاهدخت هیفاء بنت عبدالعزیز المقرن محقق شد.

حفظ و ثبت ویژگی‌های معماری

انجمن حفاظت از میراث پادشاهی عربی سعودی در بیانیه‌ای تصریح کرد که با همکاری «مرکز ملی توسعه حیات وحش» به عنوان نهاد مسئول مدیریت مناطق حفاظت شده و حامی اصلی پرونده نامزدی مناطق دارای شرایط پذیرش برای یونسکو، تمام شرایط پذیرش این جزایر فراهم شده و از سوی یونسکو با ثبت آن در میراث طبیعی جهان موافقت شد.

مجموعه‌ای از اکوسیستم‌ها

یونسکو در بیانیه‌ای اعلام کرد که منطقه حفاظت شده جزیره‌های فرسان شامل تعدادی از جزیره‌های واقع در جنوب غربی پادشاهی عربی سعودی، در نزدیکی مرز با یمن با مساحتی بالغ بر 820 هزار هکتار است.

این سازمان بین‌المللی افزود:«این جزیره‌ها شامل زیستگاه‌های دریایی و خشکی که مجموعه اکوسیستم‌هایی را تشکیل می‌دهند که در جنوب دریای سرخ اهمیت فراوانی دارد.

جزایر فرسان شامل گونه‌های نادر و بومی حیوانات و گیاهان است که به این منطقه حفاظت شده سعودی یک ویژگی استثنایی می‌بخشد.

گفتنی است که «برنامه انسان و زیست‌کره» یا «MAB یا MaB»، برنامه‌ای است که توسط یونسکو در سال 1971 تاسیس شد. هدف از این برنامه نزدیک کردن همکاری‌های میان‌رشته‌ای مدیریت، پژوهش و آموزش در جهت حفظ اکوسیستم‌ها و استفاده از منابع طبیعی در جهت توسعه پایدار و معرفی و حفاظت از ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره می‌باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید