در پی حمله به حشد‌ الشعبی در سوریه «عصائب اهل الحق» دولت عراق را تهدید کرد

الخزعلی: «حمله اسرائیل» به کاروان شبه‌نظامیان در مرز عراق و سوریه در سایه سکوت دولت عراق و با هماهنگی آمریکا انجام شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی حمله پهپادی به خودروهای نظامی حشد‌ الشعبی در سوریه، قیس الخزعلی، رهبر «عصائب اهل حق» یکی از گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران در عراق، از دولت بغداد خواست به مسئولیت‌های خود عمل‌ کرده و مانع از نقض مکرر حریم هوایی عراق توسط جنگنده‌های اسرائیلی شود.

رهبر گروه عصائب پنج‌شنبه، 16 سپتامبر، دولت عراق را تهدید کرد که در صورت عدم پذیرش مسئولیت در برابر اقدامات اسرائیل، این گروه شبه‌نظامی بغداد را شریک تل‌آویو در این حملات تلقی خواهد کرد.

مسئولیت اسرائیل، هماهنگی آمریکا و سکوت دولت عراق

او همچنین دولت عراق را به خیانت متهم کرد و گفت که «سکوت» و عدم محکومیت این حملات از سوی دولت عراق با ادعاهای ملی‌گرایانه بغداد مغایرت دارد.

الخزعلی همچنین تصریح کرد که انکار آمریکا در مورد هدف قرار دادن واحدهای نظامی «حشد الشعبی» مسئولیت را از دوش واشینگتن بر نخواهد داشت.

الخزعلی افزود از آن‌جایی که ایالات متحده آمریکا مسئولیت (کنترل) حریم هوایی عراق را بر عهده دارد، «حمله هوایی اسرائیل از آسمان عراق نمی‌تواند بدون رضایت طرف آمریکایی و واحدهای نظامی این کشور مناطقی را در مرز سوریه و عراق بمباران کند».

کشته شدن 3 شبه‌نظامی حشد الشعبی

دیدبان حقوق بشر سوریه شامگاه سه‌شنبه از هدف قرار گرفتن کاروان گروه‌های شبه‌نظامی حشد الشعبی در شرق سوریه در نزدیکی مرز عراق در حمله‌ای پهپادی و کشته شدن 3 عنصر شبه‌نظامی خبر داد.

این دیدبان بامداد چهارشنبه نیز توضیح داد که جنگنده‌های ناشناس جنگ‌افزارها و کامیون‌های متعلق به شبه‌نظامی حشد الشعبی مورد حمایت تهران را در حومه البوکمال پس از گذشتن از مرز عراق در خاک سوریه هدف قرار داده است.

پیش از آن منابع امنیتی از حمله آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان در نزدیکی مرزهای عراق و سوریه خبر دادند به دنبال آن اما پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، هر گونه نقش داشتن در بمباران هوایی صورت گرفته در مرزهای سوریه و عراق را تکذیب می‌کند.

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش در عراق و سوریه نیز گفت:«سه‌شنبه هیچ حملات هوایی در البوکمال انجام نداده‌ایم.»

در همین راستا منابع «العربیه» گزارش دادند که در این حمله هوایی یکی از مقرهای متعلق به شبه‌نظامیان مستقر در نوار مرزی عراق و سوریه هدف قرار گرفته است.

منابع نزدیک به شبه‌نظامیان ایرانی اما از حمله هوایی آمریکا با جنگنده‌های «اف 15» به این منطقه خبر دادند. بنا به گزارش‌ این منابع در این حمله دو خودرو نظامی شبه‌نظامیان وابسته به ایران منهدم شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم