گانتز: تحت شروط ویژه‌ای آمادگی همزیستی با توافق هسته‌ای جدید ایران را داریم

وزیر دفاع اسرائیل گفت ایران باید متوجه شود که آمریکا و شرکای او «جدی» هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، گفت که در صورت شکست مذاکرات احیای «برجام»، اگر آمریکا تضمین کند که با ایران، مقابله‌ای همه جانبه می‌کند، او می‌تواند با توافق هسته‌ای جدید ایران کنار بیاید.

گانتز، در مصاحبه‌ای با نشریه «فارین پالیسی»، اظهار کرد که تنها تحت شرایط ویژه‌ای،‌ رویکرد فعلی ایالات متحده در راستای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران می‌تواند قابل پذیرش باشد.

Advertisement

او در این مصاحبه که روز سه شنبه، 14 سپتامبر منتشر شد با اشاره به این‌که اگر مذاکرات احیای برجام به نتیجه‌ای نرسد، گفت: «آمریکا باید گزینه جایگزین و قابل اجرایی روی میز داشته باشد.» او ادامه داد: «ایران باید متوجه شود که آمریکا و شرکای او جدی هستند.»

وزیر دفاع اسرائیل این گزینه جایگزین را طرحی دانست که در آن آمریکا، اروپا، روسیه و چین فشارهای قابل توجه سیاسی، دیپلماتیک و اقتصادی را علیه تهران اعمال می‌‎کنند.

او با اشاره به وابستگی ایران به اقتصاد خاور دور، اضافه کرد: «آسیا نیز باید در این طرح فشار، نقشی را ایفا کند. چین باید در اجرای این طرح مشارکت داشته باشد.»

طبق گفته او اگر طرح جایگزین آمریکا به شکست منتهی شود و یا عملی نگردد، اسرائیل به طرح جایگزین خود که دربردارنده اقدامات نظامی است، روی می‌آورد.

او در این زمینه گفت: «ما آمریکا نیستیم اما توانایی‌های خود را داریم. اگر به اندازه کافی تحت فشار قرار گیریم به گزینه نظامی روی می‌آوریم.»

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، ماه گذشته به جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده اطمینان داد که به صورت علنی کارزاری علیه تلاش‌های واشینگتن برای احیای برجام راه نمی‌اندازد. او پیش‌تر مخالفت خود را با برجام ابراز کرده بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین اسرائیل، با این عنوان که «برجام راه را برای سیاست‌های ترور و تهاجم ایران در منطقه و جهان باز می‌کند» از صریح‌ترین منتقدین این طرح بود و کارزاری را علیه این توافق به راه انداخته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم