اعلام نتایج تحقیقات درباره حمله تروریستی حوثی‌ها به بندر المخا

حمله تروریستی حوثی‌ها به المخا با استفاده از سلاح‌های ایرانی انجام شد که به ویرانی کالاهای برخی تجار و انبارهای ذخیره مواد غذایی انجامید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروهای مشترک نظامی در ساحل غربی یمن، نتایج تحقیقات هجوم تروریستی شبه‌نظامیان حوثی وابسته به ایران به بندر المخا که توسط موشک‌های بالستیک و پهپاد انجام شد را اعلام کردند.

صادق دوید، عضو فرماندهی نیروهای مشترک یمن، چهارشنبه 15 سپتامبر در نشست با خبرنگاران تاکید کرد که حوثی‌های وابسته به ایران با 2 موشک بالستیک و 6 پهپاد بندر المخا را هدف قرار دادند.

او افزود که دفاع هوایی نیروهای مشترک موفق شد نیمی از موشک‌ها و پهپادهای مهاجم را سرنگون کند.

وی همچنین درباره نتایج تحقیقات گفت که سلاح‌های مرگبار ایرانی باعث ویرانی چندین انبار نگه‌داری کالاهای تجار، 2 مخزن نگه‌داری مواد غذایی اهدایی از هلال احمر امارات متحده عربی، دفاتر اداری و لنگرگاه بندر شده است.

سرتیپ دوید اشاره کرد که این بندر به تدریج و با حضور دیوید گریسلی، نماینده سازمان ملل متحد به عنوان یک بندر غیر نظامی آغاز به کار کرد. وی ادامه داد که بندر المخا دارای کد بین‌المللی «ISPS CODE» است و تحت اشراف سازمان کشتیرانی بین‌المللی «IMO» بوده و گواهینامه انطباق با استاندارهای بین‌المللی را نیز دارد.

او تاکید کرد که چنین هجوم وحشیانه همزمان با بازدید یک هیات از وزارت حمل و نقل اتفاق افتاد که نشانگر برنامه‌ریزی دقیق حوثی‌ها برای افزایش آسیب‌های جانی و اقتصادی به این بندر بوده است.

این عضو فرماندهی نیروهای مشترک یمن گفت که حوثی‌های وابسته به ایران در 11 سپتامبر 2021 تمام تاسیسات بندر المخا را در اوج زمان کاری پرسنل مورد هجوم قرار دادند.

او خاطرنشان کرد که سامانه دفاع هوایی محدود موجود در بندر توانست تا حدود زیادی مانع تحقق اهداف این حمله وحشیانه شود.

وی همچنین از جابجایی و انتقال سریع و موفقیت‌آمیز پرسنل و شهروندان اطراف بندر خبر داد و گفت که دفاع هوایی موفق به سرنگونی برخی موشک‌ها و پهپادهای مهاجم شد.

سرتیپ دوید تاکید کرد که این حملات هرگز مانع فعالیت این بندر نخواهد شد و مقامات محلی اصرار بر بازسازی و ادامه کار این بندر دارند.

بندر تاریخی المخا پس از 6 سال از کودتای حوثی‌ها، در ژوئیه گذشته پذیرای 2 کشتی تجاری بود.

این بندر از قدیمی‌ترین بنادر شبه جزیره عرب به‌شمار می‌رود که در بین قرون 15 تا 17 میلادی مرکز اصلی صدور قهوه بوده و قهوه معروف «موکا» و «موکاچینو» از نام این بندر برگرفته شده است.

بندر المخا به دلیل نزدیکی به تنگه باب المندب که اروپا را به شرق آفریقا و خاورمیانه و جنوب آسیا متصل می‌کند، همچنین نزدیکی آن به مناطق میانی و جنوبی یمن، از موقعیت راهبردی مهمی برخوردار است

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید