پیشنهاد مصر به اسرائیل؛ آتش‌بس در غزه در ازای توقف موشک‌ها

برقراری آتش‌بس در غزه و بازسازی این باریکه و تضمین قاهره برای متوقف کردن شلیک موشک‌ها بخشی از گفت‌وگوهای میان سران مصر و اسرائیل است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر و نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل در شرم الشیخ درباره تحولات غزه با همدیگر دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش منابع «العربیه»در این دیدار که دوشنبه، 13 سپتامبر، انجام شده و در 10 سال گذشته از نوع خود اولین بوده، رئیس جمهوری مصر از نخست وزیر اسرائیل خواست تا تل‌آویو اقدامات نظامی در نوار غزه را متوقف کند.

این منابع افزودند که مصر از اسرائیل خواست تا فرصتی برای دستیابی به توافق درباره غزه فراهم شود.

قاهره همچنین از اسرائیل خواسته تا به موازات تلاش دو کشور برای متوقف کردن پرتاب موشک‌های حماس، تل‌آویو نیز برای برقراری آتش بس در غزه پایبند باشد.

پرونده اسرای فلسطینی

در همین راستا منابع مطلع گزارش دادند که قاهره از مذاکرات درباره زندانیان فلسطینی حمایت خواهد کرد، با این امید که تحقیقات در هفته‌های آینده انجام شود.
این منابع تاکید کردند که مصر در حال رایزنی با اسرائیل درباره کاهش محدودیت‌ها برای زندانیان است.

حمایت از تلاش‌های صلح

از سویی رئیس جمهوری مصر در دیدار با بنت همچنین تاکید کرده که مصر از تلاش‌ها برای دستیابی به صلح بر اساس راه حل دو کشور فلسطینی و اسرائیلی بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل و مشروعیت بین‌المللی حمایت می‌کند.

رئیس جمهوری مصر افزود که در این اجلاس بر اهمیت حمایت جامعه بین‌المللی از تلاش‌های مصر در بازسازی سرزمین‌های فلسطین تاکید کرد. وی همچنین بر حفظ آرامش و صلح بین فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها تاکید کرد.

نقش مهم مصر

در همین حال بسام راضی، سخنگوی ریاست جمهوری مصر، صبح دوشنبه در صفحه فیس‌بوک خود اعلام کرد که در دیدار بنت و السیسی چندین پرونده مورد اهتمام دو طرف از جمله تلاش‌ها برای احیای روند صلح و همچنین آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث قرار می‌گیرد.

یائر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل نیز یکشنبه با اشاره به اهمیت نقش مصر در ارائه برنامه توسعه برای غزه با هدف بهبود زندگی شهروندان این منطقه و همچنین با درنظر گرفتن امنیت اسرائیل، گفت: «تحقق این امر بدون حمایت و مشارکت شرکای مصری ما و بدون امکان گفتگو‌های آنها با همه طرف‌های درگیر رخ نخواهد داد».

پشتیبانی مصر از فلسطینی‌ها

شایان ذکر است که قاهره در ماه مه گذشته نقش مهمی را برای برقراری آتش‌بس و پایان دادن به درگیری‌های خشونت‌بار 11روزه میان اسرائیل و حماس، ایفا کرد.

آخرین دیدار میان مقامات ارشد اسرائیل و مصر به سال 2011 برمی‌گردد، زمانی که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق اسرائیل و حسنی مبارک، رئیس جمهوری فقید مصر در شرم الشیخ ملاقات کردند. این ملاقات یک ما قبل از کناره‌گیری حسنی مبارک از قدرت صورت گرفته بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم