شبه‌نظامیان عراقی نیروهای آمریکا را به ادامه حملات تهدید کردند

سخنگوی گرادن‌‌های امام حسین: آمریکا نیروهای جدیدی به عراق اعزام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

چند ساعت پس از حمله پهپادی که یک پایگاه نظامی در فرودگاه اربیل در اقلیم کُردستان عراق را هدف قرار داد، سخنگوی «گردان‌‌های سید الشهداء» یکی از گروههای شبه‌نظامی وابسته به ایران، نیروهای آمریکایی مستقر در عراق را به ادامه حملات نظامی تهدید کرد.

کاظم الفرطوسی یکشنبه، 12 سپتامبر، تاکید کرد که هیچگونه توافقی میان شبه‌نظامیان مسلح با دولت عراق برای متوقف کردن حملات علیه نیروهای آمریکایی وجود ندارد.

او ایالات متحده را متهم کرد که نیروهای جدیدی را به پایگاه «عین الاسد» در استان الانبار اعزام کرده است.

سخنگوی گردان‌های سیدالشهداء در مصاحبه با شبکه کُردی «روداو» با اشاره به اینکه ایالات متحده نیروهای جدیدی را به پایگاه عین الاسد اعزام کرده است، گفت که آمریکا قصد ندارد نیروهای خود را از عراق خارج کند.

وی همچنین تاکید کرد که هیچ توافقی میان شبه‌نظامیان مسلح و دولت به منظور توقف عملیات نظامی علیه نیروهای آمریکایی وجود ندارد.

برخی تحلیلگران عراقی می‌گویند چنین بیانیه‌ای دخالت مستقیم و دست داشتن شبه‌نظامیان وابسته به ایران در حملاتی که طی دوره‌های گذشته پایگاه‌های نظامی آمریکایی یا نیروهای ائتلاف بین‌المللی و مراکز دیپلماتیک در عراق را هدف قرار داده بود را نشان می‌دهد.

الفرطوسی در عین حال خاطر نشان کرد که شبه‌نظامیان گاهی به دلایلی که آنها را ذکر نکرد، به حفظ آرامش و آتش‌بس پایبند بودند.

او تاکید کرد که صحبت درباره توقف حملات شبه‌نظامیان تا پایان سال جاری نادرست است.

عراق میدان تسویه حساب‌های دیگران نخواهد بود

پیشتر خبرگزاری «رویترز» به نقل از مقام‌های عراقی نوشته بود که الکاظمی در سفر به ایران بر جلوگیری از تبدیل کشورش به صحنه تصفیه‌حساب‌های بین‌المللی تاکید خواهد کرد.

الکاظمی پیش‌تر، از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته بود که نیروهای شبه‌نظامی تحت حمایت خود در عراق را مهار کند، در غیر این صورت با آن‌ها مقابله خواهد کرد.

نخست وزیر عراق در افتتاحیه کنفرانس بغداد نیز گفته بود که در مقابل استفاده از عراق به عنوان میدانی برای حل و فصل منازعات کشورهای دیگر، می‌ایستد و مخالفت می‌کند. او تأکید کرده بود که عراق نمی‌خواهد درگیر روابط متشنج دیگر کشورها و میدانی برای جنگ دیگران باشد.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق طی سفر خود به واشنگتن در ژوئیه گذشته موافقتنامه‌ای را با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا امضا کرده بود که به طور رسمی ماموریت‌های رزمی نیروهای آمریکایی در عراق را تا پایان سال 2021 پایان دهد. بایدن در آن زمان تأیید کرد که نقش آمریکا در عراق از این پس بر کمک در زمینه آموزش علاوه بر آن مبارزه با داعش و پشتیبانی اطلاعاتی متمرکز خواهد شد.

الکاظمی پس از این سفر تاکید کرد که کشورش از ایران و آمریکا خواسته است که از تسویه حساب‌های خود در خاک این کشور خودداری کنند.

او در ماه ژوئیه در مصاحبه‌ای با روزنامه ایتالیایی «ریپابلیکا»، ژوئیه گفت:«ما از آمریکایی‌ها و ایرانی‌ها خواسته‌ایم تا از تسویه حساب خود در عراق خودداری کنند».

او افزود: «سال‌ها ما عرصه برخورد و درگیری بودیم. اما اکنون ما باید راه گفتگوی سیاسی را برای حل اختلافات انتخاب کنیم ، زیرا همه می‌توانند از ثبات آرامش بهره‌مند شوند».

او همچنین گفت، جنگ توان زیادی را از ما گرفت و عامل اساسی در بحران اقتصادی ما بود.

با این حال ماه‌های گذشته عراق ما شاهد حملات متعدد و مکرر به پایگاه های نظامی نیروهای آمریکایی در عین الاسد، بغداد و حتی فرودگاه اربیل بودیم.

واشینگتن شبه نظامیان وابسته به ایران را به دست داشتن در این حملات متهم می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم