الکاظمی در تهران: به دنبال رهایی از تبعات جنگ‌های بیهوده هستیم

شمخانی: «پرونده ترور قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس و مجازات عاملین آن همچنان در صدر مطالبات دو ملت ایران و عراق و جبهه مقاومت قرار دارد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در نشست خبری مشترک خود با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران عنوان کرد که این کشور به دنبال رهایی از تبعات جنگ‌های بیهوده و بی‌اساس است.

الکاظمی، یکشنبه 21 شهریور در نشست خبری مشترک خود با ابراهیم رئیسی، از اراده خود برای ایجاد یک فرهنگ دموکراتیک در عراق و رهایی از تبعات جنگ‌های بیهوده گفت.

او که برای یک سفر یک روزه به ایران آمده بود، در اولین دیدار رسمی خود با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران بر تقویت روابط تجاری و سیاسی دو کشور تاکید کرد.

پیشمرگه کردستان ایران
پیشمرگه کردستان ایران

نگرانی از حضور احزاب کُرد مخالف ایرانی در شمال عراق

از سویی علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در دیدار با نخست وزیر عراق در تهران ضمن ابراز نگرانی درباره حضور احزاب کُرد مخالف ایرانی در اقلیم کردستان عراق گفت که «باید فورا خلع سلاح و از عراق اخراج شوند.»

شمخانی همچنین تاکید کرد که تمرکز بر اشتراک مساعی و همگرایی کشورهای منطقه بدون حضور کشورهای فرامنطقه‌ای باید در دستور کار دائمی کشورهای منطقه باشد.

قاسم سلیمانی
قاسم سلیمانی

گرفتن انتقام قاسم سلیمانی

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت که گرفتن انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران ایران و ابومهدی المهندس، فرمانده ارشد گروههای شبه‌نظامی حشد الشعبی و مجازات عاملین آن «همچنان در صدر مطالبات دو ملت ایران و عراق و جبهه مقاومت قرار دارد.»

پیشتر خبرگزاری «رویترز» به نقل از مقام‌های عراقی نوشته است: «مسائلی همچون انرژی، آب‌های مشترک عراق و ایران، تاکید بر حاکمیت عراق و جلوگیری از تبدیل این کشور به محلی برای تصفیه‌حساب‌های بین‌المللی از دستورکارهای مهم سفر الکاظمی خواهد بود.

الکاظمی پیش‌تر، از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته بود که نیروهای شبه‌نظامی تحت حمایت خود در عراق را مهار کند، در غیر این صورت با آن‌ها مقابله خواهد کرد.

عراق از اول اکتبر سال 2019 شاهد اعتراضات سراسری وسیعی در کشور بود. معترضان خواستار مقابله با فساد و توقف دخالت‌های ایران در عراق بودند.‌

نخست وزیر عراق در افتتاحیه کنفرانس بغداد نیز گفته بود که در مقابل استفاده از عراق به عنوان صحنه‌ای برای حل و فصل منازعات کشورهای دیگر، می‌ایستد و مخالفت می‌کند. او تأکید کرده بود که عراق نمی‌خواهد درگیر روابط متشنج دیگر کشورها و میدانی برای جنگ دیگران باشد.

دومین سفر الکاظمی به ایران در حالی صورت می‌گیرد که سپاه پاسداران در چند روز گذشته، رشته حملاتی توپخانه‌ای علیه مواضع احزاب کُرد ایرانی در اقلیم کردستان عراق آغاز کرده است. با دو پهپاد انفجاری نیز شب گذشته 11 سپتامبر، به فرودگاه اربیل، که محل استقرار نیروهای «ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش» است، حمله شد. امروز نیز کاظم الفرطوسی، سخنگوی گردان‌های «سید الشهداء» که از گروه‌های مورد حمایت ایران است در اظهاراتی، نیروهای آمریکایی در عراق را به حملات بیشتر تهدید کرد و گفت «آتش‌بس اعلام نمی‌کنیم».‌ گفتنی است یکی از دستورکارهای سفر الکاظمی به ایران، مذاکره جهت توقف دخالت‌های تهران در امور داخلی عراق است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید