اسرائیل: قدرت‌های جهانی باید برای برنامه اتمی ایران نقطه پایان تعیین کنند

وزیر دفاع اسرائیل گفته که ایران در یک پایگاه هوایی در شهر کاشان به شبه‌نظامیان وابسته به خود استفاده از پهپاد را آموزش می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، از قدرت‌های جهانی خواست تا برای برنامه در حال پیشرفت اتمی ایران نقطه پایان تعیین کنند.

بنت، یک‌شنبه، 12 سپتامبر، تاکید کرد که برنامه اتمی ایران پیشرفت قابل ملاحظه‌ای یافته است و افزود: «ما می‌دانیم چگونه با ایران مقابله کنیم و حتما علیه این کشور اقدام خواهیم کرد.»

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل نیز با اشاره به این که «هم‌اکنون وقت اقدام علیه ایران است»، اظهار داشت که «ایران هرگز به توافقات خود با جامعه جهانی متعهد نبوده و هیچ دلیلی وجود ندارد که جمهوری اسلامی به توافقات آینده پایبند باشد.»

او از کشورهای حاضر در برجام خواست تا طبق این توافق، ایران را به‌دلیل کوتاهی از تعهداتش تحریم کنند.

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل نیز تاکید کرده بود که اگر جهان مانع از دستیابی ایران به بمب اتم نشود، اسرائیل به تنهایی علیه جمهوری اسلامی اقدام خواهد کرد.

وی ابراز داشت که جهان برای تقابل با برنامه اتمی ایران به‌جای برجام به یک «برنامه جایگزین» دیگر نیاز دارد.

آموزش راه‌اندازی پهپاد در کاشان

وزیر دفاع اسرائیل همچنین اعلام کرد که ایران در «پایگاه هوایی کاشان»، کارگاه چگونگی راه‌اندازی و هدایت پهپاد برای گروه‌های وابسته به خود از یمن، عراق، سوریه و لبنان با هدف انجام حملات تروریستی در منطقه ایجاد کرده است.

گانتس که یک‌شنبه، 12 سپتامبر در دانشگاه «رایشمن» سخنرانی می‌کرد، افزود: «گروه‌های تروریستی وابسته به ایران در این پایگاه درباره نحوه کار با پهپاد آموزش می‌بینند.»

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل
بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل

او ادامه داد که ایران و گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به آن در خاورمیانه به‌طور مستقیم مسئول ده‌ها حمله تروریستی هستند.

شبه‌نظامیان وابسته به ایران در عراق با استفاده از پهپاد در حملات اخیر، راهبرد حملات تروریستی خود را ارتقا داده‌اند.

پهپاد ساخت ایران
پهپاد ساخت ایران

ژنرال کینت مکنزی، فرمانده ستاد مرکزی نیروهای آمریکا در خاورمیانه در ماه ژوئن گذشته اعلام کرد که شبه‌نظامیان عراقی وابسته به ایران که خواستار خروج آمریکا از عراق هستند، از پهپاد در حمله به منافع آمریکا استفاده می‌کنند.

پیشتر نیز فرماندهی نیروهای آمریکا در منطقه اعلام کرد که پهپاد انفجاری بکار رفته در حمله به نفتکش اسرائیلی «مرسر استریت» در 29 ژولای گذشته که به کشته شدن دو پرسنل این نفتکش منجر شد، ساخت ایران بوده است.

پهپاد انفجاری ساخت ایران
پهپاد انفجاری ساخت ایران

«گردان عزالدین قسام»، شاخه نظامی گروه حماس در ماه مه گذشته نیز اعلام کرد که در حمله به اهداف اسرائیلی از پهپادهای انفجاری «شهاب» استفاده کرده است.

در یمن هم گروه شبه‌نظامی حوثی وابسته به ایران برای حمله به شهروندان و تاسیسات شهری در خاک سعودی از پهپادهای ساخت ایران استفاده می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید