.
.
.

نخست‌‌ وزیر جدید لبنان از تشکیل کابینه دولت خبر داد

میقاتی:ما متعلق به جهان عرب هستیم و به آن نیاز داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با گذشت بیش از یک سال از خلا حکومتی و نبود دولت در لبنان که پس از استعفای دولت حسان دیاب، نخست وزیر پیشین لبنان روی داد، سرانجام نجیب میقاتی، نخست وزیر جدید از تشکیل کابینه دولت در این کشور خبر داد.

منابع خبری از بیروت جمعه 10 سپتامبر، گزارش دادند که میشل عون، رئیس جمهوری و نجیب میقاتی، نخست وزیر جدید با حضور نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان، فرمان تشکیل کابینه دولت این کشور را امضا کردند.

دفتر ریاست جمهوری لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد که میقاتی نخست وزیر مکلف و میشل عون رئیس جمهوری این کشور فرمان تشکیل دولت جدید را با حضور رئیس پارلمان امضا کردند.

میقاتی پس از تشکیل کابینه دولت جدید لبنان، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: ما به جهان عرب نیاز داریم ما متعلق به جهان عرب هستیم و به آن نیاز داریم ما برای کمک گرفتن درهای همه کشورهای عربی را خواهیم زد.

میقاتی با بیان این‌که جایی برای «مانع‌تراشان» در دولت لبنان وجود ندارد، گفت:«مسئولیت را کسانی برعهده خواهند گرفت که کار را انجام می‌دهند و امیدواریم از فروپاشی که لبنان با آن مواجه است، جلوگیری کنیم».

او با تاکید بر اینکه دولت جدید لبنان همه لبنانی‌ها را نمایندگی می‌کند، افزود:«دو سوم دولت من را همراهی می‌کنند و هیچ مانعی برای سر راه آن وجود ندارد».

میقاتی در این کنفرانس به برگزاری به موقع انتخابات پارلمانی متعهد شد.

رسانه‌های لبنان نام 21 شخصیت سیاسی را ذکر کردند که از مهمترین آنها نجیب میقاتی نخست وزیر و سعد الشامی معاون نخست وزیر و عبدالله بوحبیب وزیر خارجه، بسام مولوی وزیر کشور و جورج قرداحی وزیر اطلاع‌رسانی را می توان نام برد.

پس از استعفای حسان دیاب که به دنبال انفجار بندر بیروت در 4 اوت 2020 رخ داد، لبنان شاهد یک خلا در سطح دولت بود. پس از آن مصطفی ادیب مامور تشکیل کابینه دولت شد. اما او در 26 سپتامبر 2020 از این ماموریت صرف نظر کرد. پس از ادیب سعد الحریری نیز به مدت 9 ماه تلاش کرد تا کابینه‌ای را برای تشکیل دولت آماده کند که باز موفق نشد و سرانجام نجیب میقاتی 65 ساله برای تشکیل کابینه دولت مامور شد.

بحران سیاسی و اقتصادی لبنان از اواخر سال 2019 با آغاز تظاهرات گسترده مردم لبنان علیه اوضاع معیشتی آغاز شد اما پس از انفجار مهیب بیروت که به کشته شدن دهها تن و مجروح شده صدها نفر منجر شد، این بحران عمیق‌تر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم