.
.
.

حوثی‌ها با 3 پهپاد و چهار موشک بندر «المخا» یمن را هدف قرار دادند

ائتلاف عربی نیز از سرنگونی یک پهپاد انفجاری حوثی در جنوب سعودی خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالملک الشرعبی، مدیر بندر المخا یمن اعلام کرد که شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران با سه پهپاد و 4 موشک بالستیک این تاسیسات بندری را هدف قرار دادند.

در همین حال ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن نیز شنبه 11 سپتامبر، از رهگیری و سرنگونی یک پهپاد انفجاری حوثی که به سمت شهر «خمیس مشیط» در جنوب سعودی پرتاب شده بود، خبر داد.

ائتلاف عربی گفت که شبه‌نظامیان حوثی به طور عمد مناطق غیرنظامی را هدف قرار می‌دهند.

ائتلاف تاکید کرد که تلاش شبه‌نظامیان حوثی برای هدف قرار دادن غیرنظامیان و مناطق مسکونی با شکست مواجه شده و نیروهای آن اقدامات پیشگیرانه شدیدی را برای دفاع از غیرنظامیان انجام می‌دهند.

از سویی علی محسن صالح، معاون رئیس جمهوری یمن در واکنش به این حملات حوثی‌ها آن را «جنایتی محکوم و تقبیح شده» توصیف کرد و تاکید کرد که این حملات شبه‌نظامی حوثی‌ها به بندر المخا جهان را از سوءاستفاده آنها از توافق استکهلم، آگاه کرد.

این مقام یمنی حملات «تروریستی» حوثی‌ها به تاسیسات حیاتی در یمن و پادشاهی عربی سعودی را «به چالش کشیدن آشکار و بی‌احترامی به همه تلاش‌های بین‌المللی و سازمان ملل» دانست.

حملات موشکی و پهپادی حوثی‌ها شنبه دقایقی پس از ورود یک هیئت دولتی یمنی به بندر المخا این کشور آغاز شد.

در همین راستا عبدالملک الشرعبی گفت که حوثی‌ها با موشک‌های بالستیک و پهپادهای انفجاری، بندر المخا در غرب یمن که بیش از 6 سال فعالیت‌های آن معلق مانده بود را تنها چند هفته پس از آغاز به کار مجدد، هدف قرار دادند.

منابع یمنی اعلام کردند که 3 موشک متوالی محوطه بندر را در فاصله نیم ساعت هدف قرار دادند، در حالی که موشک چهارم به فاصله حدودا 15 دقیقه دیرتر به یکی از مخازن سوخت اصابت کرد و مواد سوختی بندرگاه را به آتش کشید.

در همین زمینه، روزنامه یمنی «الشارع» به نقل از ساکنان محلی گفت که موشک‌های بالستیکی که این بندر را هدف قرار داد از مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان حوثی در شمال شهر تعز شلیک شده است.

بندر «المخا» یمن یکی از قدیمی‌ترین بنادر شبه‌ جزیره عرب محسوب می‌شود. این بندر بین قرن‌های پانزدهم و هفدهم بازار اصلی صادرات قهوه بوده است. نام قهوه موکا چینو نام خود را از این نام تاریخی گرفته است.

اهمیت بندر المخا از این جهت است که در نزدیکی کریدور بین‌المللی در دریای سرخ که در فاصله شش کیلومتری آن قرار دارد واقع شده است. این گذرگاه آبی اروپا، شرق آفریقا، آسیای جنوبی و خاورمیانه را به هم متصل می‌کند.

علاوه بر این موقعیت جغرافیایی این بندر برای مناطق جنوبی و مرکزی یمن و مجاورت آن با تنگه باب‌المندب و شاخ آفریقا و دریای عرب بر اهمیت آن می‌افزاید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم