مصر: توافق درباره «سد رنسانس» منطقه را از صحنه‌ای شوم در امان خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سامح شکری بر ضرورت دستیابی به راه حل توافقی الزام‌آوری تاکید کرد که حق توسعه اتیوپی را حفظ و حقوق مصر و سودان را تامین کند.

سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر تاکید کرد که دستیابی به توافق الزام‌آور درباره سد «رنسانس»، منطقه را از صحنه‌ای پیچیده‌ و پیامدهایی ناگوار که ما خواهان آن نیستیم، باز می‌دارد.

شکری، پنج‌شنبه 9 سپتامبر در سخنرانی خود قبل از صد و پنجاه و ششمین نشست وزیران خارجه اتحادیه عرب در قاهره، اظهار داشت که او همچنان بر موضع مصر و سودان بر حمایت از روند مذاکرات درباره سد رنسانس تاکید می‌کند.

او گفت راه حل سد رنسانس در یک توافق الزام‌آور و عادلانه است که هم حق توسعه اتیوپی را حفظ می‌کند و هم حقوق مصر و سودان را لحاظ کند. به حق اتیوپی برای توسعه احترام می‌گذاریم اما به هیچ وجه قبول نمی‌کنیم که از حقوق آب مصر و سودان در رود نیل کم شود.

او گفت: «اتخاذ قوانین آبگیری و بهره‌برداری از سد از طریق توافق طرف‌های مربوطه به عنوان یک توافقنامه حقوقی الزام آور، از لغزیدن منطقه به صحنه پیچیده‌تری با پیامدهایی شوم که ما مایل به رفتن به سوی آن نیستیم، جلوگیری می‌کند».

شکری افزود: «ما امروز در حالی این نشست را برگزار می‌کنیم که منطقه عربی همچنان با چالش‌های سیاسی و مشکلاتی غیرقابل حل روبرو است که مانع دستیابی به اهداف توسعه‌ای و آرمان‌های مشروع ما می‌شود».

وزیر خارجه مصر افزود:« دخالت‌های بیگانگان و طمع‌ورزی‌ و تلاش آنها برای کنترل و تسلط بر منابع ما همچنان ادامه دارد آنها در تلاشی بی‌وقفه سعی می‌کنند ما را از اولویت‌های خود منحرف کنند و ما را وارد درگیری‌هایی کنند که فقط منافع آنها را تامین کند».

او اظهار داشت که صاحبان اندیشه‌های تاریک و پروژه‌های تروریستی همچنان به تلاش‌های خود برای بی‌ثبات کردن کشورهای ما ادامه می‌دهند تا اموال ما در این طرح‌ها از بین ببرند و امنیت جوامع خود را بازیچه خود قرار دهند.

شکری گفت، مصر مصمم و با تلاشی خستگی ناپذیر برای مقابله با این چالش‌ها با جدیت و قاطعیت ادامه می‌دهد و با عزم کامل از تلاش هر کدام از کشورهای عربی که بر پایداری، انسجام برای حفظ وحدت، استقلال و حق مشروع رفاه و رشد خود عمل می‌کند، حمایت می‌کند.

شکری تأکید کرد، کشورش متعهد است تا در کنار همه کشورهای عربی ایستاده و بر این دوره استثنایی تنوع منابع تهدید کننده جهان عرب غلبه کند. او افزود این شرایط ما را مجبور کرد تا تلاش‌های استثنایی برای مقابله با آن انجام دهیم.

او اظهار داشت تنوع منابع تهدیدها ما را بر آن داشت تا برای افزایش همکاری و پیشرفت کشورهای عربی و غلبه بر آثار منفی این تهدیدها راه حل‌های غیر سنتی اتخاذ کنیم.

وزیر امور خارجه مصر گفت: «دخالت‌های آشکار در جهان عرب منجر به از بین رفتن اموال و توانمندی‌های برخی کشورهای عربی و دو دستگی و نزاع بین برخی کشورهای عربی شده بود که اکنون زمان پایان آن اختلاف بین برادران عرب فرا رسیده است».

شکری در پایان ادامه داد:«ما در مصر از تجدید نظرها و آشتی‌های اخیر میان کشورهای عربی استقبال می کنیم و امیدواریم این روند، باعث ایجاد زمینه احترام متقابل به حاکمیت ملی، حمایت از روحیه اقدام مشترک، حمایت از کشورهای ملی در منطقه و فراهم شدن زمینه‌هایی‌ برای توافق کامل در موارد اختلاف نظرها شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم