ادامه شکنجه و ربودن روزنامه‌نگاران توسط شبه‌نظامیان حوثی

سازمان ملی روزنامه‌نگاران یمن ناپدید شدن اجباری، شکنجه و بدرفتاری شبه‌نظامیان حوثی علیه روزنامه‌نگاران را به‌شدت محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

«صدی»، سازمان ملی روزنامه‌نگاران یمن، هشدار داد که شبه‌نظامیان حوثی وابسته به ایران دو نفر از چهار روزنامه‌نگاری را که دو ماه پیش ربوده بودند، به اجبار پنهان کرده‌‬اند.

این سازمان سه‌شنبه ۷ سپتامبر طی بیانیه‌‬ای اعلام کرد: «براساس گزارشی که از خانواده روزنامه‬‌نگاران ربوده شده دریافت کرده است، شبه‌نظامیان حوثی دو روزنامه‌نگار به نام عبدالخالق عمران و توفیق المنصوری را دو ماه پیش ربوده‌اند.»

در این بیانیه آمده است که عمران توفیق قبل از ناپدیدشدن مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته است.

این بیانیه افزوده که چهار روزنامه‌نگار، توفیق المنصوری ، عبدالخالق عمران ، حارث حمید و اکرم الولیدی توسط شبه نظامیان حوثی به ترور تهدید شدند.

این سازمان تاکید کرد که روزنامه‌نگاران از سوی شبه‌نظامیان حوثی در زندان‬‌ها مورد بدرفتاری قرار می‬‌گیرند و از زمان مبادله زندانیان در اواخر سال 2020 از ملاقات با آنها جلوگیری شده است.

سازمان روزنامه‌نگاران یمنی نقض حقوق روزنامه‌نگاران ربوده شده را جنایت تلقی کرد و خاطرنشان کرد: «قوانین و میثاق‌های بین‌المللی، آدم‌ربایی، ناپدیدشدن اجباری و شکنجه را محکوم و آزادی بیان و کار روزنامه‌نگاری را تضمین می‌کند.»

این سازمان ضمن محکوم‌ کردن رفتار شبه‌نظامیان حوثی با روزنامه‌نگاران ربوده شده، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آنها شد.

سازمان مذکور شبه‌نظامیان حوثی را مسئول سلامت و امنیت همه همکاران ربوده شده خود دانست.

همچنین از هانس گروندبرگ، نماینده سازمان ملل در امور یمن، خواسته شد تا به موضوع روزنامه‌نگاران ربوده شده اهمیت داده و از شبه‌نظامیان حوثی بخواهد که هر چه سریعتر روزنامه‌نگاران ربوده شده را آزاد کنند.

سازمان روزنامه‌نگاران یمن پیشتر گزارش داده بود که شبه‌نظامیان حوثی 46 روزنامه نگار و عکاس را کشته و هزار نفر دیگر را از سال 2015 تا ژوئن 2021 از کار بیکار کرده‌اند.

از سویی، نبیل اسیدی، عضو سندیکای روزنامه‌نگاران یمن، به حکم اعدام صادره توسط حوثی‌ها علیه 4 روزنامه‌نگار اشاره کرد و توضیح داد که بیش از 300 وب‌سایت خبری نیز توسط آنها مسدود شده است.

وی همچنین گفت که روزنامه‌نگاران در صنعا در حبس خانگی به‌سر می‌برند و خواستار اعمال فشار بر شبه‌نظامیان حوثی برای جلوگیری از نقض حقوق روزنامه‌نگاران شد.

اعدام 4 روزنامه‌نگار

پیشتر دادگاه حوثی‌ها چهار روزنامه‌نگار ربوده شده از جمله المنصوری که در ژوئن 2015 از هتلی در صنعا ربوده شده بودند را به اعدام محکوم کرد.

هم‌اکنون حداقل ده روزنامه‌نگار از جمله وحید الصوفی ، توفیق المنصوری ، حارث حمید ، عبدالخالق عمران ، اکرم الولیدی ، ودیع الشرجبی، نبیل السداوی ، محمد الصلاحی و عادل الحکیم در زندان‌های شبه‌نظامیان حوثی محبوس هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم