130 ناظر بین‌المللی بر انتخابات عراق نظارت می‌کنند

فرستاده سازمان ملل تاکید کرد که این دوره از انتخابات در عراق متفاوت است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جنین هنیس پلاسخارت، فرستاده سازمان ملل متحد، از متفاوت بودن انتخابات ماه اکتبر عراق سخن گفت و بر حمایت سازمان ملل از برگزاری انتخابات شفاف در این کشور و همچنین اتخاذ اقدامات گسترده برای جلوگیری از تقلب در آن تاکید کرد.

به نقل از خبرگزاری عراق «واع»، این مقام بین المللی امروز سه‌شنبه، 7 سپتامبر، در یک کنفرانس مطبوعاتی، اعلام کرد: «تعداد کارکنان سازمان ملل متحد پنج برابر تعداد آنها در انتخابات قبلی است». او افزود: «این سازمان بیش از 130 کارشناس را برای نظارت و کمک به برگزاری این انتخابات در اختیار دارد.»

بلاسخارت با تاکید بر جدیت دولت الکاظمی در برگزاری به موقع انتخابات خاطر نشان کرد: «امکان تعویق یا تغییر تاریخ انتخابات تا 5 هفته قبل‌تر از آن وجود ندارد».

او در ادامه افزود: «در سال 2019، اعتراضات گسترده‌ای صورت گرفت و خواسته اصلی این معترضان انتخابات زودهنگام و عادلانه بود، اما انتخابات به سختی برگزار شد.»

فرستاده سازمان ملل تاکید کرد: «این دوره از انتخابات عراق متفاوت است، به‌خصوص اینکه کسی خواهان تکرار رویدادهای گذشته نیست». او ضمن تاکید بر اهمیت این انتخابات تصریح کرد که مراحل بعدی آن، از جمله تشکیل دولت، مهمتر خواهد بود.

شایان ذکر است الکاظمی بارها تأکید کرده است که دولت هیچ برنامه‌ای برای به تعویق انداختن انتخابات از زمان مقرر، ندارد. تاکید نخست وزیر عراق درباره انتخابات پس از آن صورت گرفت که مقامات حزبی این کشور پیش‌تر تهدید کرده بودند که در انتخابات شرکت نمی‌کنند مگر اینکه تاریخ برگزاری آن به تعویق بیافتد.

الکاظمی پیش از این نیز تاکید کرده بود: «کسانی هستند که از نتایج انتخابات زودهنگام می‌ترسند، و این نشان می‌دهد که آنها می‌کوشند تا ناامیدی را در قلب شهروندان ایجاد کنند و آنها را به عدم مشارکت در انتخابات ترغیب کنند».

بسیاری از عراقی‌ها، به ویژه کسانی‌که از سال 2019 در اعتراضات اکتبر از مناطق مختلف کشور مشارکت داشته‌اند، امید خود را به تغییر و آنچه این انتخابات ممکن است به همراه داشته باشد، بسته‌اند.

در همین حال، برخی از فعالانی که دو سال گذشته به خیابان‌ها آمده بودند، نسبت به امکان هرگونه تغییر با وجود روی کارآمدن برخی جناح‌های مسلح در صحنه سیاسی عراق، ابراز ناامیدی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم