جروزالم پست: ایران در صدر برنامه‌های بلینکن در سال 2021

بحران افغانستان مهمترین بحران دولت بایدن از زمان روی کار آمدن وی به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا محسوب می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مساله اتمی تسلیحاتی و توسعه‌طلبی منطقه‌ای ایران و احیای توافق هسته‌ای 2015 با این کشور موسوم به «برجام» در صدر برنامه‌های آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در سال 2021 خواهد بود.

به گزارش روزنامه «جروزالم پست»، دوشنبه، 6 سپتامبر 2021، بلینکن یکی از نزدیکترین مقامات دولت به جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکاست. در سال 2009، زمانی که بایدن معاون باراک اوباما، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا بود، بلینکن به عنوان مشاور امنیت ملی وی خدمت می‌کرد.

او بین سال 2015 تا 2017 معاون وزیر امور خارجه اوباما، جان کری شد. کمی بعد از اینکه بایدن برنده انتخابات ریاست جمهوری 2020 شد، اعلام کرد که بلینکن را به عنوان دیپلمات ارشد خود برگزیده است.

به گفته این روزنامه، مذاکرات غیرمستقیم با مقامات ایران در وین برای احیای برجام در صدر برنامه‌های وزیرخارجه آمریکاست. بلینکن بلافاصله پس از ادای سوگند وزارت، تاکید کرد که بی‌وقفه تلاش خواهد کرد تا راهی برای بازگرداندن ایران و ایالات متحده به برجام پیدا کند.

با این وجود، مقامات ایران مذاکرات را از سه ماه پیش متوقف کرد‌ه‌اند، و برای دور دیگری از مذاکرات نیز برنامه‌ریزی نشده است. هنوز معلوم نیست که آیا ایالات متحده کماکان به «راه حل دیپلماتیک» پای‌بند خواهد ماند یا تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی را افزایش خواهد داد، اما ایران در هر صورت دغدغه اصلی وزیرخارجه آمریکا خواهد بود.

به گزارش «جروزالم پست»، بلینکن اخیرا مشغول همکاری نزدیک با جو بایدن و وزیر دفاع لوید آستین بوده تا با پیامدهای «خروج مخرب» آمریکا از افغانستان مقابله کند. وی بر تخلیه سفارت آمریکا در کابل و همچنین خروج دیپلمات‌ها، شهروندان آمریکایی و کارکنان افغان نظارت داشت.

بحران افغانستان مهمترین بحران دولت بایدن از زمان روی کار آمدن وی به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا محسوب می‌شود، چرا که هم دموکرات‌ها و هم جمهوری‌خواهان به وی و دولتش درباره چگونگی عقب‌نشینی از افغانستان انتقادهای گسترده‌ای کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم