اعتراضات شهروندان افغان علیه طالبان در کابل به خشونت کشیده شد

نیروهای طالبان برای متفرق کردن تظاهرکنندگان دست به شلیک هوایی زدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

عناصر گروه طالبان، برای متفرق کردن تظاهرکنندگانی که در نقاط مختلف کابل از جمله در نزدیکی سفارت پاکستان تجمع کرده بودند دست به شلیک هوایی زدند و گروهی از زنان معترض را نیز بازداشت کردند.

به گزارش منابع «العربیه» از کابل، عناصر طالبان سه‌شنبه، 7 سپتامبر، تجمع کنندگان را مورد لت و کوب (ضرب و شتم) قرار داده و تعدادی از آنان را با خود برده است.

بر اساس گزارش‌ها، عناصر طالبان در کنار تظاهرکنندگان، تعدادی از خبرنگارانی که برای پوشش رسانه‌ای این تظاهرات رفته بودند را نیز مورد لت و کوب قرار داده و تعدادی از آنان را با خود برده‌اند. در میان آنها خبرنگاران خارجی نیز شامل‌اند.

در ویدیویی‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده‌اند، دیده می‌شود عناصر طالبان تعدادی از زنان را نیز در یک پارکینگ وسایط نقلیه منتقل کرده و اجازه بیرون شدن از آنجا را نمی‌دهند.

منابع العربیه در کابل گفته‌اند طالبان ضمن لت و کوب زنان، تلفن‌های همراه آنان را به زور گرفته‌ و تمام ویدیوها و عکس‌های تظاهرات امروز را حذف کرده‌اند.

همچنان عناصر طالبان کمره (دوربین) عکاسی و فیلمبرداری تظاهرکنندگان را نیز شکستند.

گفتنی است در پاسخ به فراخوان عمومی احمد مسعود در اعتراض به طالبان، تعدادی از شهروندان افغان سه‌شنبه 7 سپتامبر در کابل دست به تظاهرات زدند.

صدها شهروند افغان امروز با حمل پلاک کارت‌هایی که روی آن جمله‌ «پاکستان، پاکستان، بیرون شود از افغانستان» نوشته شده بود، در نزدیک سفارت پاکستان تجمع کردند و خواهان پایان مداخله اسلام آباد در امور داخلی افغانستان گردیدند.

آنان همچنان با شعارهای «ما حکومت دست نشانده پاکستان نمی‌خواهیم»، «ما حکومت مستقل می‌خواهیم» و «زنده باد افغانستان»، خشم و انزجار خویش را نسبت به پاکستان نشان دادند.

همزمان تعدادی از شهروندان افغانستانی در شهر مشهد در ایران مقابل کنسولگری پاکستان تجمع کرده و با شعار «تا خون در رگ ماست، مسعود رهبر ماست» از احمد مسعود، رهبر مقاومت ملی علیه طالبان اعلام حمایت کردند.

در جریان این اعتراضات، یک زن معترض افغان با انتقاد از رفتارها و سیاست‌های طالبان، گفت که در طی هجوم این گروه به پنجشیر تعداد زیادی زن کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم