وزیر نفت عراق: هزینه تولید هر واحد گاز از پروژه توتال %20 قیمت گاز ایران است

پروژه‌های شرکت توتال در عراق به این کشور کمک می کند حجم واردات گاز از ایران و هزینه‌ آن را کاهش دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق اعلام کرد که هزینه گازی که انتظار می‌رود در پروژه‌‌های جدید شرکت توتال در جنوب کشورش تولید شود در مقایسه با هزینه گاز وارداتی از ایران تنها %20 است.

احسان عبدالجبار، دوشنبه، 6 سپتامبر 2021، گفت که عراق به ازای وارد کردن هر یک میلیون واحد حرارتی بریتانیا (BTU) از گاز ایران 8 دلار می‌پردازد، در حالی که هزینه تولید این حجم از گاز از پروژه‌های جدید تنها ما بین 2 الی 1.5 دلار است.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، گروه «توتال انرژی» فرانسه، دوشنبه از دعوت بعمل آمده از این شرکت برای سرمایه‌گذاری نزدیک به 10 میلیارد دلاری در بخش انرژی عراق در چارچوب قرارداد 27 میلیارد دلاری امضا شده میان دولت‌های بغداد و پاریس، استقبال کرد.

از سویی پاتریک پویانی، مدیر اجرایی گروه توتال انرژی یکشنبه برای امضای اولیه این قرارداد 25 ساله با دولت عراق، در بغداد حضور داشت.

وزیر نفت عراق روز گذشته اعلام کرد که این شرکت فرانسوی طبق قرارداد امضا شده 4 پروژه بزرگ به ارزش 27 میلیارد دلار در عراق احداث می‌کند.

در این راستا پایونی تاکید کرد که توتال انرژی با احداث پروژه‌ای به ارزش 10میلیارد دلار فعالیت خود را در عراق آغاز خواهد کرد. او تاکید کرد که این پروژه‌ها از اواخر سال جاری در جنوب عراق آغاز خواهند شد.

وزیر نفت عراق همچنین توضیح داد که مرحله اول از این پروژه‌ها با سرمایه‌گذاری‌ 3 میلیارد دلاری شرکت فرانسوی در پروژه تزریق آب به میادین نفتی برای تقویت استخراج نفت آغاز می‌شود.

او گفت که توتال 2 میلیارد دلار را هم به احداث تاسیسات پالایش گاز استخراج شده از میادین غرب القرنه 2، مجنون، ارطاوی، الطوبه و اللحیس اختصاص خواهد داد.

وزیر انرژی عراق گفت که این سرمایه‌گذاری‌ها و پروژه‌ها به عراق کمک خواهند کرد تا واردات گاز از ایران را کاهش داده و هزینه آن را به میزان قابل توجهی بکاهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم