سفیر پیشین اسرائیل در آمریکا: جامعه جهانی نمی‌تواند مانع دستیابی ایران به بمب اتم شود

به عقیده درمر برخی از مقامات ارشد اسرائیلی در دوران اوباما تلاش می‌کردند سیاست‌های دولت نتانیاهو در قبال ایران را تضعیف کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ران درمر، سفیر پیشین اسرائیل در ایالات متحده آمریکا، گفت که هیچ اراده‌ بین‌المللی مؤثری برای ممانعت ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای وجود ندارد و تنها اسرائیل می‌تواند جلوی وقوع آن‌ را بگیرد.

درمر، در مصاحبه‌ای با نشریه «اسرائیل هیوم»، با انتقاد از سیاست‌های فعلی آمریکا در قبال جمهوری اسلامی، هشدار داد چنانچه اسرائیل اقدامی نکند، جامعه بین‌المللی در نهایت اجازه می‌دهد که ایران در فهرست کشورهای مجهز به سلاح هسته‌ای قرار گیرد.

Advertisement

او در این مصاحبه گفت: «هیچ‌کس نمی‌خواست کره شمالی و پاکستان به بمب اتمی دست پیدا کنند، اما این اتفاق افتاد. باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا و جو بایدن رئیس جمهوری فعلی آمریکا نیز نمی‌خواهند که ایران سلاح هسته‌ای داشته باشد اما اگر ما (اسرائیل) این روند را متوقف نکنیم، ایران بمب اتمی خود را خواهد ساخت.»

درمر که تا همین اواخر سفیر اسرائیل در ایالات متحده بود، با انتقاد از اظهار نظر میر داگمان، مدیر سابق موساد، از لزوم واکنش اسرائیل به برنامه هسته‌ای ایران گفت.

داگمان در اظهاراتی در مورد پرونده هسته‌ای ایران عنوان کرده بود: «تنها زمانی واکنش نظامی باید دهیم که چاقو روی گلوی ما باشد.»

درمر در پاسخ معتقد است: «هنگامی که چاقو روی گلوی شما باشد، غیرممکن است که بتوانید از خود واکنش نشان دهید. زیرا ناگزیرخواهید بود که هزینه بالایی را پرداخت کنید.»

او در بخش دیگری از مصاحبه‌اش گفت: «مقامات ایران می‌خواهند اسرائیل را به یک کره جنوبی دیگر و تل‌آویو را به یک سئول دیگر تبدیل کنند. آن‌ها می‌خواهند با حلقه‌ای از سلاح‌های غیراتمی اما نقطه‌زن و دقیق، اسرائیل را احاطه کرده و جوی از وحشت ایجاد کنند. در این شرایط هنگامی که موشکی از غزه به سمت اسرائیل شلیک شود، دیگر نمی‌توانید مثل قبل به آن شلیک پاسخ دهید.»

او در بخش دیگری از اظهاراتش به ادعای نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل در مورد کم‌کاری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین اسرائیل، در مسئله ایران پرداخت و اظهارات بنت را «دور از واقعیت» توصیف کرد.

نفتالی بنت، در واکنش به نتانیاهو، چندی پیش گفته بود: «نتانیاهو در مورد ایران زیاد حرف می‌زد اما در عمل کار چندانی نکرد.»

درمر که به مدت 20 سال مشاور نزدیک نتانیاهو بود، در دفاع از نخست وزیر پیشین اسرائیل، به نقش وی در متحد کردن جامعه جهانی مقابل ایران اشاره کرد و گفت: «من با نتانیاهو 20 سال کار کردم، چهار سال در دفتر نخست وزیری و هفت سال در سفارت اسرائیل در واشینگتن. ما شاهد بودیم که نتانیاهو چگونه جهان را متقاعد کرد که در راستای اعمال فشار بین‌المللی علیه ایران، جامعه جهانی باید جبهه متحدی تشکیل دهد.»

او ادامه می‌دهد: «هنوز موارد زیادی وجود دارد که عموم مردم از آن مطلع نیستند اما نتانیاهو در پرونده ایران، فعال‌ترین نیرو در اسرائیل و همچنین عرصه بین‌المللی بود.»

او به سنگ‌اندازی‌های عده‌ای در برابر نتانیاهو نیز اشاره کرد و گفت: «برخی از مقامات ارشد اسرائیلی در دوران ریاست جمهوری اوباما تلاش می‌کردند تا سیاست‌های دولت نتانیاهو در قبال ایران تضعیف شود.»

اشاره او همانطور که در ادامه این مصاحبه عنوان می‌کند، تلاش جهت مهار گزینه نظامی علیه ایران بین سال‌های 2009 و 2012 و همچنین مخالفت عده‌ای با کمپین «توقف توافق هسته ای ایران» بین سال های 2013 تا 2015 بود.

نگرانی‌ها در مورد پرونده هسته‌ای ایران کماکان در اسرائیل ادامه دارد و بنت در اولین دیدار رسمی خود با بایدن در ماه اوت سال جاری، به طرح اسرائیل جهت «مهار ایران برای مذاکره» اشاره کرد.

او در جلسه‌ای که در همین ماه با رهبران یهودیِ آمریکای شمالی داشت، از تشکیل یک تیم مشترک آمریکایی-اسرائیلی در زمینه عقب‌راندن برنامه‌ هسته‌ای جمهوری اسلامی و جلوگیری از ساخت بمب اتم در ایران خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم