.
.
.

واشینگتن: همکاری ما با پادشاهی عربی سعودی راهبردی است

ایالات متحده حملات موشکی و پهپادی حوثی‌ها به سعودی را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هیئت نمایندگی ایالات متحده آمریکا در پادشاهی عربی سعودی، یک‌شنبه، 5 سپتامبر 2021، در بیانیه‌ای حمله موشکی حوثی‌ها به شرق سعودی که به زخمی شدن دو کودک و آسیب به تعدادی از منازل مسکونی منجر شد را به شدت محکوم کرد.

این هیئت در بیانیه خود آورده، حمله به غیرنظامیان غیرقابل قبول است و چنین حملاتی تنها زمان درگیری در یمن را طولانی‌تر می‌کند.

در ادامه بیانیه آمده است: «ما بار دیگر از حوثی‌ها می‌خواهیم که فورا این حملات بی‌‌نتیجه را متوقف کرده و برای پایان دادن به درگیری‌ها، راه حل مسالمت‌آمیز و دیپلماتیک را بپذیرند.»

هیئت آمریکایی همچنین تاکید کرد، واشینگتن علاوه بر پایبندی به تعهد خود در دفاع از امنیت مردم و سرزمین سعودی، به شراکت راهبردی بلندمدت خود با این کشور نیز متعهد است.

حمله به هواپیمای تجاری

پیش از این، سفارت ایالات متحده در سعودی ادامه اقدامات تروریستی حوثی‌ها برای هدف قرار دادن غیرنظامیان در سعودی را محکوم و خاطرنشان کرد که حمله شبه‌نظامیان حوثی رنج یمنی‌ها را طولانی‌تر می‌کند.

سفارت آمریکا در ریاض در صفحه توئیتر خود نوشت: «ما حمله روز گذشته حوثی‌ها به پادشاهی عربی سعودی را به شدت محکوم می‌کنیم. حوثی‌ها پیشتر فرودگاه غیر نظامی «ابها» را هدف قرار داده و هشت غیرنظامی را زخمی کردند آنها به یک هواپیمای تجاری نیز آسیب رساندند. ما مجددا از حوثی‌ها می‌خواهیم که به آتش‌بس پایبند باشند و با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در یمن همکاری کنند.»

سفارت آمریکا در سعودی افزود:«حملات حوثی‌ها درگیری یمن و رنج یمنی‌ها را طولانی کرده و تلاش‌های صلح را به خطر می‌اندازد. حوثی‌ها باید هم‌اکنون به آتش‌بس پایبند و آن را رعایت کنند.»

محکومیت عربی و بین‎‌المللی

از سویی، بریتانیا حملات موشکی شب گذشته به سعودی را نیز محکوم کرد. بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، حملات حوثی به خاک سعودی را رفتار غیر‌مسئولانه دانست که با کمک و همکاری ایران انجام می‌گیرد و ثبات و امنیت منطقه را تهدید می‌کند.

اغلب کشورهای عربی به‌ویژه کشورهای همکاری خلیج حملات موشکی و پهپادی حوثی‌های تروریست مورد حمایت ایران به غیر‌نظامیان سعودی را محکوم کردند.

همزمان امارات متحده عربی، بحرین، کویت، مصر، اردن و برخی کشورهای آفریقایی مانند جمهوری جیبوتی این حملات تروریستی را نیز محکوم کردند.

رئیس پارلمان‌ عربی

عادل العسومی، رئیس پارلمان عربی نیز حملات پیوسته و عمدی حوثی‌ها به غیرنظامیان در مناطق شرقی، نجران و جیزان را محکوم کرد.

العسومی در بیانیه‌ای با هشدار به ادامه این گونه اقدامات تروریستی ناجوانمردانه از سوی شبه‌نظامیان حوثی گفت، این حملات نشانگر پافشاری این گروه بر ادامه جنگ، عدم پذیرش پیشنهادهای صلح و رد هر گونه راه‌حل‌ مسالمت‌آمیز برای پایان دادن به رنج یمنی‌هاست.

رئیس پارلمان عربی خواستار اقدامات فوری و قاطعانه‌ جامعه جهانی علیه جنایات و نقض حقوق بشر توسط شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران شد.

او از سازمان ملل خواست تا عاملان این جنایات را مجازات کند.

موضع سازمان همکاری اسلامی

دکتر یوسف العثیمین، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، امروز یکشنبه در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حمله موشکی به منطقه شرقی و نجران، بر حمایت این سازمان از سعودی در دفاع از سرزمین، امنیت و ثبات خود تاکید کرد.

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی اظهار داشت که این سازمان اقدامات تروریستی شبه‌نظامیان حوثی و حامیان مالی و تسلیحاتی آنها را محکوم می‌کند. او این اقدامات را «جنایت جنگی» توصیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم