.
.
.

برقراری آتش‌بس میان مخالفان مسلح و رژیم سوریه در منطقه درعا

قرار است افراد مسلح در درعا سلاح خود را تحویل و به شمال سوریه منتقل شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه یکشنبه 5 سپتامبر از برقراری آتش‌بس جدید میان مخالفان مسلح سوری و رژیم اسد در منطقه «درعا البلد» خبر داد.

به گفته این سازمان، آتش‌بس از بعدازظهر يكشنبه برقرار و تا صبح روز دوشنبه ادامه خواهد داشت.

پیشتر دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرده بود که نیروهای رژیم اسد با موشک‌انداز و مسلسل‌های سنگین، حملات زمینی جدیدی را علیه محله‌های مخالفان مسلح در درعا البلد آغاز کردند.

دیدبان حقوق بشر سوریه تاکید کرد که نبرد‌ سختی میان لشکر چهارم ارتش سوریه و افراد مسلح محلی در مناطق «الکازیه» و «الاربعین» در جریان است. اين نهاد حقوق بشری افزود كه دو طرف تلفات سنگینی متحمل شدند.

طبق این گزارش نیروهای لشکر «چهارم» و گروه‌های مسلح وفادار به آن، منطقه درعا البلد را بدون هدف موشک‌باران می‌کنند.

دیدبان حقوق بشر سوریه افزود: «بمباران درعا البلد توسط لشکر چهارم و نیروهای وفادار پس از آن آغاز شد که عصر شنبه هیئتی از قبایل حوران از درعا البلد به همراه کمیته مرکزی اين منطقه با افسران روسی مذاکرات جدیدی را انجام داده‌ بودند.»

این در حالی است که رژیم سوریه به شبه‌نظامیان مخالف تا ساعت چهار بعدازظهر یکشنبه به وقت محلی مهلت خروج از «درعا البلد» داده بود.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، هم‌اكنون اتوبوس‌هايى برای انتقال شبه‌نظامیان مسلح از درعا البلد به شمال سوریه در منطقه «گمرک قدیم» مستقر شده‌اند.

آتش جنگ در درعا
آتش جنگ در درعا

این سازمان حقوق بشری همچنین اشاره کرد که لشکر چهارم ارتش اسد شامگاه شنبه به‌سوی یک هیئت از قبایل حوران در نزدیکی منطقه البحار در «درعا البلد» تیرانداری کرد اما این حادثه هیچ تلفاتی در پی نداشت.

در همین حال روسیه مهلت جدیدی به کمیته مرکزی درعا داده تا دلایل کسانی که با تسلیم اسلحه و خروج از درعا موافق نیستند را دریافت کند.

این در حالی است که پلیس نظامی روسیه چهارشنبه اقدام به گشت‌زنی در آخرین مناطق مخالفان مسلح در جنوب غربی سوریه کرد.

حضور نيروهای روسیه در شهر درعا البلد
حضور نيروهای روسیه در شهر درعا البلد

درعا اولین شهری بود که در سال 2011 علیه دیکتاتوری رژیم اسد قیام کرد.

در سال 2018 نیروهای رژیم اسد با کمک نیروی هوایی روسیه و گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران، استان درعا که در جنوب غربی سوریه و در مجاورت مرز اردن و بلندی‌های جولان واقع شده است را بازپس گرفتند.

بر اساس توافقی که با میانجیگری روسیه انجام شد، مخالفان مسلح اسد در استان درعا سلاح‌های سنگین خود را تحویل دادند اما به آنها اجازه داده شد تا مدیریت اداری درعا البلد را در دست داشته باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم