.
.
.

ارتش یمن جزئیات دستگیری یکی از خطرناک‌ترین رهبران حوثی‌‬ها را فاش كرد

فرمانده سپاه پاسداران ایران، در ژوئیه 2020 طی کنفرانس «مجاهدین در تبعید» در تهران از حسن العماد تجلیل کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرهنگ یحیی الحاتمی، رئیس بخش رسانه‬‌ای ارتش ملی یمن، روز شنبه در مصاحبه ‬ای با شبکه «العربیه» اعلام کرد دستگیری «حسن علی یحیی العماد» یکی از رهبران ارشد حوثی‌‬ها، یک پیروزی بزرگ امنیتی برای نیروهای ارتش یمن به شمار می‌‬آید.
الحاتمی در این باره گفت این عنصر برجسته حوثی‬ها، که هفته گذشته طی مسیر بازگشتش از ایران کوشید با مشخصات و لباس مبدل وارد یمن شود، در کمین اطلاعات ارتش افتاد.

او افزود: العماد فعالیت‌های اطلاعاتی متعددی علیه یمن داشت و در تأسیس و نظریه‌پردازی برای گروه حوثی وابسته به رژیم ایران از سال 2003 تاکنون نقس عمده‌ای ایفا کرده است.

العماد و بشار اسد
العماد و بشار اسد

آموزش توسط سپاه پاسداران

این مقام نظامی یمنی خاطر نشان کرد که حسن علی یحیی العماد بعد از اتمام تحصیلات متوسطه (دبیرستان) به ایران رفت و توسط سپاه پاسداران آموزش دید و با دختران یکی از مراجع تندرو ایران ازدواج کرد.
الحاتمی افزود: العماد سپس مسئولیت هماهنگی مالی بین ایران و شبه نظامیان حوثی در صنعا را عهده‌دار شد و به تدریج به عنوان یکی از خطرناک‌ترین رهبران ایدئولوژیک شبه‌نظامیان حوثی و مرجعیت نشر فرقه‌گرایی شناخته شد.
سرهنگ یحیی الحاتمی در خصوص دستگیری این عنصر برجسته حوثی توضیح داد که « عملیات فریب و دستگیری العماد یک عملیات امنیتی موفق بوده به رغم اینکه او در راه بازگشتش به یمن از ایران به لبنان و از آنجا به اردن و سپس به سلطنت عمان به صورت مخفیانه و با هویتی مبدل سفر کرده بود.»
او در این خصوص اضافه کرد که العماد از عمان وارد استان المهره یمن شد و این پایان کار او بود زیرا نیروهای امنیتی و نظامی در آنجا منتظر او بودند و از این روی این عملیات ضربه مهلکی به شبه‌نظامیان حوثی وارد کرد.

ویزای ایران در پاسپورت العماد
ویزای ایران در پاسپورت العماد

بورسیه سفارت ایران در صنعا

حسن علی یحیی العماد فرزند یحیی العماد از مهمترین شخصیت‌های ترویج فرقه‌گرایی در یمن و یکی از مهمترین بنیانگذاران جنبش حوثی‌ها، در دهه نود میلادی به همراه برادرانش توسط سفارت ایران در صنعا با بورسیه تحصیلی مجانی به قم فرستاده شد.

او پس از اتمام مراحل تحصیلات حوزوی به نشر فرقه‌گرایی در یمن و عضوگیری برای حوثی‌ها در چارچوب پروژه مذهبی جمهوری اسلامی فعالیت کرد.

پاسپورت جعلی العماد
پاسپورت جعلی العماد

جمع‌آوری پول برای حمایت از حوثی‌ها

العماد و خانواده‌اش علاوه بر ایفای نقش در جنگ‌های صعده و تبلیغ در رسانه‌های فارسی و عربی، به حوزه‌های علمیه و زیارتگاه‌های شیعیان در ایران و عراق تردد کرده و برای حمایت از گروه تروریستی حوثی کمک مالی جمع آوری می‌کردند.
العماد همچنین مسئول هماهنگی کمیته ویژه‌ای بود که تهران برای حمایت از حوثی‌ها در رسانه‌ها از طریق کادرها و دانشجویان یمنی حاضر در حوزه‌ها ایجاد کرده بود. بودجه این کمیته توسط مجلس ایران تصویب و اختصاص داده می‌شود.

العماد همچنین تعدادی از سازمان‌ها و موسسات خیریه حوثی را اداره می‌کند که اجرای برنامه‌ها و طرح‌های ایران در یمن را بر عهده دارند، از جمله سازمان «آینده عدالت» و بنیاد «علم و کار».
او در سال 2006 تامین مالی و نظارت بر یک گروه حوثی را بر عهده داشت که ترور علی عبدالله صالح رئیس جمهوری فقید یمن را برنامه‌ریزی می‌کرد. در آن هنگام العماد در تهران بود که پس از آن در سال 2011 به یمن بازگشت.

تجليل حسين سلامي از حسن العماد
تجليل حسين سلامي از حسن العماد


او از سال 2006 تا زمان دستگیری میان صنعا و تهران در تردد بود. او در سال 2015 به دلیل آغاز عملیات ائتلاف عربی به رهبری سعودی، نتوانست از یمن خارج شود، تا اینکه در سال 2016 با هواپیمای سازمان ملل متحد بار دیگر از صنعا به تهران سفر کرد.
حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران ایران، در ژوئیه 2020 طی کنفرانس «مجاهدین در تبعید» در تهران که برای تجلیل از شخصیت‌ها و سازمان‌های خارجی زیر نظر سپاه پاسداران برگزار شد، از حسن العماد تجلیل کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم