رئیس سابق موساد: عراق می‌تواند مانند افغانستان به سرعت سقوط کند

کوهن: خروج شتابزده و بی‌فکرانه آمریکا می‌تواند منجر به فروپاشی کامل عراق شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یوسی کوهن، رئیس سابق سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل «موساد»، هشدار داده است که سناریوی خروج آمریکا از افغانستان می‌تواند درباره عراق هم تکرار شود، که منجر به تسلط حکومت ایران و نیروهای وابسته به آن بر خاورمیانه خواهد شد.

به گزارش «میدل ایست آی»، کوهن در مقاله‌ای برای یک روزنامه اسرائیلی نوشت: «خروج شتابزده و بی‌فکرانه آمریکا می‌تواند منجر به فروپاشی کامل عراق شود. نتیجه تراژیک این قضیه نیز افزایش حضور نظامی، فرقه‌ای، سیاسی، و تروریستی ایران در عراق خواهد بود.»

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در ماه ژوئیه اعلام کرد که دولتش قصد دارد سربازان آمریکایی را از عراق خارج کرده و ماموریت رزمی آمریکا در این کشور را تا آخر سال 2021 به پایان برساند. در حال حاضر تقریباً 2500 سرباز آمریکایی به نیروهای عراقی کمک می‌کنند، اما در ماموریت‌های رزمی شرکت نمی‌کنند.

رئیس سابق موساد نوشت که اسرائیل باید برای سقوط سریع تمام مناطق شمالی خاورمیانه پس از خروج نیروهای آمریکایی از عراق و تحت سلطه ایران قرار گرفتن این مناطق آماده شود. وی این سناریو را به سقوط سریع کابل به دست طالبان در روزهای اخیر تشبیه کرد.

او با ذکر اینکه «اسرائیل بر سر یک دوراهی سرنوشت‌ساز ایستاده است»، نتیجه گرفت که رهبران اسرائیل باید برای برخی از «پرسش‌های مهم» در مورد فعالیت‌های نظامی و هسته‌ای ایران در خاورمیانه پاسخ‌های مناسبی پیدا کنند، و در عین حال کانال‌های دیپلماتیک خود را با متحدان در اروپا، آمریکا، و روسیه باز نگه دارند.

کوهن تاکید کرد که اسرائیل و رهبرانش باید یک راهبرد جدید طراحی کرده و اهداف جدیدی برای سیاست خارجی خود تعیین کنند. به گفته وی: «خواسته ما باید یک خاورمیانه باثبات باشد، به طوری که توانایی ایران برای تثبیت خود در منطقه خنثی شده و نتواند به کشوری صاحب تسلیحات هسته‌ای تبدیل شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید