سناتور آمریکایی: لبنان در حال «سقوط آزاد» است

ریچارد بلومنتال: انتقال سوخت ایرانی به مقصد لبنان که توسط حزب‌الله لبنان انجام می‌شود با دشواری‌هایی مواجه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک سناتور آمریکایی که همراه با هیأت کنگره ایالات متحده به بیروت سفر کرده، گفت لبنان در حال «سقوط آزاد» است و نباید اوضاع آن به «داستانی هولناک» مبدل شود.

ریچارد بلومنتال، سناتور آمریکایی ابراز امیدواری کرد که با تشکیل کابینه طی هفته جاری در این کشور از فروپاشی مالی آن جلوگیری شود.

Advertisement

این اظهارات سناتور آمریکایی، نگرانی‌های فزاینده‌ درباره اوضاع لبنان را نشان می‌دهد.

بحران فروپاشی مالی در لبنان از 2019 آغاز شد. این بحران در ماه گذشته در پی کمیاب شدن سوخت که شمال این کشور را فلج و شعله حوادث امنیتی را برافروخت به دنبال هشدارهایی درباره وخامت اوضاع، وارد مرحله جدیدی شد.

سناتور عضو هیأت کنگره آمریکا که به بیروت سفر کرده، تاکید کرد انتقال سوخت ایرانی به مقصد لبنان که توسط حزب‌الله لبنان انجام می‌شود با دشواری‌هایی همراه است.

بحران مالی لبنان از دوران جنگ داخلی 1975 -1990، تاکنون بزرگترین تهدید علیه ثبات این کشور به شمار می‌رود. در سایه این بحران مالی بیش از نیمی از جمعیت 6 میلیونی لبنان در فقر و تنگدستی فرو رفتند.

به گفته بانک جهانی با از بین رفتن %90 ارزش پول ملی لبنان و فلج شدن سیستم مالی این کشور، حکومت بیروت با یکی از شدیدترین بحران‌های رکود عصر جدید مواجه است.

سناتور ریچارد بلومنتال، در پایان سفر دو روزه‌اش به لبنان گفت که « لبنان در حالت سقوط آزاد است.. این فیلم را از قبل دیده‌ایم، داستانی هولناک است.. اما چیزی که در این میان خوب است این‌ است که می‌توان و می‌باید جلوی آن را گرفت.»

طبقه سیاسی حاکم بر لبنان که همواره از سوی مردم این کشور به فساد گسترده و حزبی متهم می‌شود از زمان وقوع انفجار بزرگ بیروت در سال 2020، تاکنون بارها در تشکیل کابینه ناکام مانده است و با به تعویق افتادن تشکیل دولت بر شدت بحران‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و مالی این کشور افزوده می‌شود.

از سویی دیگر کشورهای کمک‌کننده جهان و در راس آنها ایالات متحده هر گونه کمک خارجی به لبنان برای برون‌رفت از بحران را به انجام اصلاحات در ساختارها و تشکیل دولت آن مشروط کردند.

از سویی ارسال نفتکش حامل سوخت از ایران به مقصد لبنان که با تلاش‌های گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان انجام می‌شود، نگرانی‌هایی را در داخل لبنان و دیگر کشورها ایجاد کرده است.

در همین راستا یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل چهارشنبه گفت که مسأله کشتی حامل سوخت ایران به مقصد لبنان، مسأله‌ای امنیتی است و باید بر این اساس به آن رسیدگی شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم