سعودی و عراق توافقنامه حمل و نقل دریایی امضا کردند

تسهیل روند مبادله تجاری و تسریع دسترسی به بنادر دو کشور بخشی از این توافق است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پادشاهی عربی سعودی و جمهوری عراق، روز پنج‌شنبه، 2 سپتامبر2021، توافقنامه حمل و نقل دریایی مشترک امضا کردند.

این توافقنامه با هدف تسهیل تردد کشتی‌ها و افزایش حجم تبادل تجاری میان دو کشور امضا شد.

به گفته صالح بن ناصر الجاسر، وزیر حمل و نقل سعودی توافقنامه ریاض و بغداد روند مبادلات تجاری و روش‌های دسترسی به بنادر دو کشور را تسهیل می‌کند.

این توافقنامه در جلسه «کمیته حمل و نقل و گذرگاه‌های مرزی و بنادر» که در شورای هماهنگی میان 2 کشور در ریاض تشکیل شده بود به امضا رسید.

این توافقنامه توسط مهندس صالح بن ناصر الجاسر وزیر حمل و نقل و تدارکات پادشاهی عربی سعودی و ناصر الشبلی وزیر حمل و نقل عراق امضا شد.

در این جلسه دو طرف توافق کردند که با تسهیل و تسریع روند مبادلات تجاری از طریق بندر «عرعر» حجم مبادلات تجاری خود را افزایش داده و زمان جابجایی برای هر محموله «کانتینری» از 4 ساعت تجاوز نکند.

دو طرف همچنین برای احداث و آماده‌سازی یک گذرگاه جدید مرزی در «عرعر»، از طریق اجرای پروژه توسعه راه‎‌های ارتباطی این بندر با مرزهای سعودی و عراق موافقت کردند.

دو طرف بر انتخاب اعضای کمیته «حمل و نقل دریایی» میان دو کشور نیز توافق کردند و مقرر شد اولین جلسه کمیته در سه ماهه آخر سال 2021 میلادی برای بحث در مورد مکانیسم اجرای توافقنامه برگزار شود.

در نشست مشترک 2 کشور، حمل و نقل دریایی، مسائل مربوط به تقویت نقش بنادر، تشویق خط کشتیرانی بین بندر ملک عبدالعزیز در الدمام و بندر ام قصر عراق، تبادل تجربیات در زمینه‌های اتوماسیون اداری و مدیریت بنادر، ارتباط الکترونیکی بین بنادر سعودی و عراق برای تبادل اطلاعات در مورد کشتی‌ها و کالاها نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این جلسه همچنین توافق شد تا قرارداد حمل و نقل هوایی مشترک به مرحله اجرا در آید و همکاری‌های فنی میان دو کشور به‌ویژه در زمینه ایمنی هوایی، امنیت هوانوردی و فرودگاه‌ها ادامه یابد و در این زمینه‌ها تبادل نظر صورت بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم