بنزین ایران، آتش خشم فزاینده لبنانی‌ها علیه حزب‌الله را فرو نخواهد نشاند!

برای اولین بار، خشم از حزب‌الله به مناطقی سرازیر شده که در آنجا بیشترین اقبال عمومی را داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

لبنانی‌ها که همه چیز خود را در کشوری که بر سرشان در حال فروپاشی است از دست داده‌اند، دیگر باکی ندارند. در حالی که خشم و نارضایتی‌های مردمی از ناتوانی سیاستمداران در برآورده کردن ابتدایی‌ترین نیازهای روزانه معیشتی مثل برق، آب و حتی نان بدون در نظر گرفتن سوخت، خدمات بهداشتی و فرصت‌های شغلی، به طور فزاینده‌ای در حال گسترش است.

این بار اما، جام خشمی که این روزها بزرگترین شاخص این کشور شده، روی سر حزب‌الله خالی می‌شود.

مردم لبنان، زیر فشار بحران اقتصادی، رنج‌هایی را تحمل می‌کنند که نظیر آن را از دهه‌ها پیش ندیده بودند. این رنج‌ها مردم را بر آن داشت تا به طور علنی از حزب‌الله انتقاد کرده و آن را در کنار سایر سیاستمداران، مقصر اوضاع اسفناک کنونی این کشور بدانند.

این روزها در لبنان خشم و نارضایتی علیه حزبی که ایران آن را در ابتدای دهه هشتاد میلادی تاسیس کرده، به طور فزاینده‌ای در حال افزایش است.

حزب‌الله لبنان
حزب‌الله لبنان

حمله به عناصر حزب الله

به گزارش «آسوشیتدپرس» برای اولین بار، این خشم شکل متفاوتی به خود گرفته است، پیشتر و در پی موشک‌پرانی این حزب به سوی اسرائیل، این خشم در حمله‌‌‌ی تعدادی از لبنانی‌ها به یک وسیله نقلیه متعلق به حزب‌الله و نابود کردن آن نمود یافته بود.

این یک حادثه منحصر به فرد است و نشان دهنده رشد آگاهی مردم از خطرِ ایجاد یک بحران جدید است. بحرانی که اگر به چالش‌های پیشین کشور افزوده شود می‌تواند لبنان را تا اعماق جهنم بکشاند.

در همین راستا، جو ماکارون، تحلیلگر مسائل خاورمیانه بر این عقیده است که « حزب‌الله در حال حاضر با بزرگترین چالش خود، یعنی حفظ سلطه بر رژیم لبنان و یا آنچه که حفاظت از فضای مقاومت ضد اسرائیل، نامیده می‌شود، مواجه است.»

او همچنین تاکید کرد که حزب‌الله پس از پایان بحران کنونی، دگرگون خواهد شد. و از این پس در راستای حفظ بقای سیاسی خود در بلندمدت، خود را با شرایط جدید تطبیق خواهد داد و در مرحله کنونی تلاش می‌کند تا حد امکان ضررها را کاهش دهد.

بنزین ایران آتش خشم لبنانی‌ها را فرو نخواهد نشاند

به‌نظر می‌رسد بخشی از راهبرد کنونی حزب‌الله بر کاهش زیان‌ها و فروکاستن از خشم و نارضایتی مردم لبنان باشد، رویکرد که طی هفته گذشته اعلام شده و چندین بار است که آن را تکرار می‌کند که «سوخت از ایران می‌رسد»، حزب‌الله از این راه در تلاش است تا به طور غیر مستقیم به لبنانی‌ها بگوید: «ببینید، ما به شما کمک می کنیم...»

این‌بار اما خشم لبنانی‌ها به جای‌های دیگری از کشور سرایت کرده است و برای اولین بار، خشم از حزب‌الله، به مناطقی سرازیر شده که آن‌جا بیشترین اقبال عمومی را داشت.

به گزارش «آسوشیتدپرس» نارضایتی از حزب‌الله دیگر تنها به مخالفان آن محدود نمی‌شود بلکه در بین طرفداران حزب که اخیرا به خیابان‌ها آمدند و به قطع برق، کمبود سوخت و سقوط ارزش پول محلی، اعتراض کردند نیز گسترش یافته است.

علاوه بر این، مناطق امنِ متعلق به حزب‌الله، به ویژه در جنوب لبنان نیز، این روزها شاید اعتراضات و درگیری‌هایی بر سر بحران کمبود سوخت بود.

بسیاری از لبنانی‌ها دریافته‌اند که حزب‌الله به جای پافشاری برای اصلاحات، کشورشان را به سوی ایران سوق می‌دهد.

علاوه بر این چندین اتهام علیه حزب‌الله مطرح می‌شود، از قبیل این‌که دیگر نه‌تنها برای خود دولتی در داخل دولت لبنان است بلکه بزرگ‌تر از آن هم شده است.

گروه شبه‌نظامی حزب‌الله حتی هنگامی که سعی کرد جهت کاهش بحران اقتصادی که لبنانی‌ها از آن رنج می‌برند، مداخله کند، اقدامات آن فقط محدود بین هوادارانش بود. حزب‌الله بین 80 هزار نفر از طرفداران خود، کالا کارت (کوپن الکترونیکی) توزیع کرد. علاوه بر این، امکان دریافت خدمات پزشکی در 50 کلینیک درمانی متعلق به حزب نیز برای هواداران حزب فراهم شد.

علاوه بر آن دریافت مبالغ هنگفتی به دلار به عنوان حقوق و مزایا از سوی عناصر حزب‌الله، در شرایطی که لبنان با بحران اقتصادی و خطر فروپاشی مالی مواجه است، باعث افزایش خشم بسیاری از لبنانی‌ها حتی در بین «خودی‌های» این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم