اقدامات و تلاش‌های ملک سلمان در یک کتاب انتشار یافت

این کتاب توسط دکتر «سلطان السلطان» تهیه ‌شده و حاوی اطلاعات و یادآور نقش خادم حرمین شریفین پیش از منصب پادشاهی در کشور سعودی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

مرکز تحقیقات و ارتباطات دانش‌محور در پادشاهی عربی سعودی، کتابی تحت عنوان «سلمان بن عبدالعزیز.. نگاهی به اخبار مطبوعاتی وی، از سال 1354 تا 1407 هجری قمری» منتشر کرده است. این کتاب، آرشیو کاملی از آن‌ دوره است و هم‌زمان رویدادها، دستاوردها، و رخداد‌های تاریخی مرتبط با ملک سلمان که در آن دوره تاریخی در روزنامه‌ها و مجلات سعودی انتشار یافت را بررسی می‌کند.

این کتاب توسط دکتر «سلطان السلطان» تهیه‌ شده است و حاوی اطلاعات و یادآور تلاش‌هایی است که نقش خادم حرمین شریفین را پیش از منصب پادشاهی ایشان در تاریخ سعودی نشان می‌دهد. فعالیت‌‌های عملی وی نیز در این کتاب یاد شده است.

فعالیت‌های متنوّعی همچون افتتاح طرح‌ها و حضور در مراسم‌ مختلف، بازدید از مؤسسات و پروژه‌ها، ریاست کمیته‌ها، استقبال از مهمانان، کمک به نیازمندان، ملاقات با نویسندگان و اندیشمندان، همچنین رویداد‌های شخصی و مشارکت‌های انبوه وی در حمایت از مسائل عربی و اسلامی که نشانگر اهتمام و مسئولیت‌پذیری و آشنایی وی به مسائل بزرگ و غلبه بر مشکلات بوده، در این کتاب آورده شده است.

ایجاز در بازگویی اخبار

این کتاب، خلاصه‌نویسی در نقل اخبار که بر اساس ترتیب زمانی تنظیم شده را رعایت کرده است. ابتدا تاریخ وقوع خبر، سپس اصل خبر و پس از آن منبع یا منابع مختلف خبر ذکر شده است. همچنین در این کتاب، تصاویر زیادی از مراحل زندگی خادم حرمین شریفین در سنین مختلف نشان داده شده است.

اولین خبر در این کتاب، مطلب روزنامه ام‌القری در ماه شوال سال 1356 ه.ق است. این خبر به سفر ملک سلمان در سن 2 سالگی به همراه دیگر برادران شاهزاده‌اش به مکه مکرمه اشاره دارد. نویسنده در ادامه کتاب، اخبار مختلفی را جمع‌آوری و خلاصه‌نویسی کرده است. از جمله، اولین مصاحبه مطبوعاتی که ملک سلمان در سال 1375 ه.ق با روزنامه الیمامه انجام داد. مصاحبه مطبوعاتی دوم وی، یک سال بعد، با روزنامه حراء بود.

ملک سلمان بن عبدالعزیز
ملک سلمان بن عبدالعزیز

اخبار مهم

این کتاب مهمترین اقدامات مهمی که خادم حرمین شریفین از سال 1374 تا 1407 ه.ق بر عهده داشته را نیز بررسی می‌کند. از جمله: نظارت خادم حرمین بر تاسیس صندوق نیکوکاری در ریاض (1374 ه.ق) برگزاری مراسم استقبال از روسای جمهور، پادشاهان، شاهزادگان و وزیران (1375 ه.ق)، نظارت بر هفته الجزایر و فراخوان کمک به مردم شهر پورت‌سعید در مصر (1376 ه.ق)، فراخوان دعوت به تحصیل زنان در مصاحبه‌ای با روزنامه عرفات ( 1378 ه.ق)، توجه ویژه به ادامه روند تثبیت قیمت‌ها در بازار، مبارزه با تقلب و خرابکاری و اجرای اقدامات لازم جهت جلوگیری از دستکاری قیمت‌ها (1378 ه.ق)، موضع وی درباره افزایش قیمت سیمان (1385 ه.ق)، توجه وی به ورزش و برگزاری کنفرانسی ورزشی در دفتر خود، حمایت از اولین مراسم ورزشی در رشته بوکس (1382 ه.ق)، کمک‌ مالی به باشگاه‌های ورزشی (1399 ه.ق)، تلاش برای ایجاد اتاق بازرگانی در شهر ریاض (1378 ه.ق)، توجه به همه اقشار مردم و کمک به حل مشکلات آن‌ها از جمله برگزاری جلسه‌ای در دفتر خود جهت بررسی شکایتِ رانندگان تاکسی به علت بد‌رفتاری پلیس راهنمایی و رانندگی ریاض (1378 ه.ق).

رویداد‌های بزرگ

این کتاب همچنین اخبارِ رویدادهای بزرگ و با اهمیت در مسیر زندگی خادم حرمین شریفین را نیز پوشش داده است.
از جمله این رویدادها سرکشی شبانه ایشان جهت اطمینان ازانجام وظیفه پلیس و نیروهای امنیتی (1379 ه.ق)، كمک‌های نقدی پیوسته وی به بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای عربی و اسلامی به‌ویژه حمایت از مردم الجزائر (1376 ه.ق)، کمک مالی به دانشجویان بورسیه (1394 ه.ق)، کمک مالی به تیم ملی فوتبال سعودی (1401 ه.ق) همچنین کمک مالی به کسانی که در همان سال مایل به ازدواج بودند و نیز پرداخت هزینه‌ درمان بسیاری از شهروندان بیمار و کمک مالی جهت درمان شاعران، مخترعان و کودکان بیمار و آسیب‌دیده (1383 ه.ق).

خادم حرمین شریفین در دفتر کار خود
خادم حرمین شریفین در دفتر کار خود

دیگر رویدادهای مهم زندگی خادم الحرمین، عبارتند از: مبارزه مستمر ایشان با فساد از سال 1379 ه.ق، پرداخت پاداش به نیروهای سخت‌کوش پلیس ( 1379 ه.ق)، اهمیت به پروژه‌های شهر ریاض و اقدامات عمرانی در آن شهر، وارد کردن ریاض به دنیای برنامه‌ریزی شهرهای مدرن، ایجاد لوله‌کشی آب شهری و اشراف بر پروژه شیرین کردن آب دریا از سال 1379 ه.ق، اهمیت ویژه به محیط زیست و محافظت از پوشش گیاهی، تصمیم وی جهت حفاظت از باغ خوشه‌ها (منطقه‌ای محافظت شده در شهر زلفی در سعودی) و توجه ویژه ایشان به رفتار انسانی و دلسوزانه با حیوانات و پرندگان.

نویسنده در مقدمه کتاب، انگیزه خود برای جمع‌آوری داده‌ها و نگارش این اثر را تلاشی برای جاودان کردن آثار بزرگان، ثبت اعمال نیکوی آنها و ستایش دست‌آوردهای آنان دانسته و این کار را هدفی والا، عملی مهم، وظیفه‌ای ملی، دلیلی بر آگاهی، نشانه‌ای از وفاداری و شاهدی بر نیکویی عنوان کرده است.

نویسنده در توضیح انگیزه‌اش، اهمیت آگاهی نسل‌های حال و آینده از زندگی شخصیت‌های مهم را یادآوری کرده و تلاش نموده تا آحاد مردم با دستاوردها و تلاش‌های خستگی‌ناپذیر آنها آشنا شوند.

به گفته نویسنده کتاب، خادم حرمین شریفین از جمله‌ این چهره‌های استثنایی است که رفتار و اقدامات تحسین برانگیزش در سپهر تاریخ جاودانه و ابدی خواهد ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید