در آخرین گفت‌وگوی تلفنی‌ بایدن و غنی چه گذشت؟

غنی به بایدن: اطمینان خاطر از حمایت شما به طور جدی ما را قادر به بسیج نیروها علیه طالبان خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

متن آخرین گفت‌وگوی تلفنی جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، با اشرف غنی، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان، که اخیرا توسط رسانه‌ها منتشر شد نشان می‌دهد که رویکرد آنها نسبت به تهدید طالبان و امکان سقوط افغانستان متفاوت بوده است.

روسای جمهور دو کشور در 23 ژوئیه حدود 14 دقیقه مکالمه کردند. کمتر از یک ماه بعد در 15 اوت، غنی از ارگ ریاست جمهوری گریخت، و طالبان کابل را تصرف کردند. خبرگزاری «رویترز»، سه‌شنبه، 31 اوت 2021 متن آخرین گفت‌وگوی آنها را منتشر کرد.

به گزارش «رویترز»، تاکید کلی بایدن طی این مکالمه بر «تصویر» افغانستان در رسانه‌ها و اذهان عمومی بود. وی به غنی گفت: «تصور عمومی در سراسر جهان و بخش‌هایی از افغانستان این است که مبارزه با طالبان خوب پیش نمی‌رود. چه این تصور درست باشد یا نه، لازم است تصویری متفاوت ارائه شود.»

بایدن به غنی گفت که اگر شخصیت‌های سیاسی برجسته افغانستان با هم از یک راهبرد جدید نظامی حمایت کنند، «آن تصویر تغییر خواهد کرد، که به نظر من به تغییر بسیاری چیزهای دیگر خواهد انجامید». بایدن سپس اصرار کرد تا غنی یک فرد با «روحیه مبارزه» را در مصدر این کار بگذارد.

در مقابل، غنی به بایدن یادآوری کرد که وضعیت در افغانستان پیچیده‌تر از این حرف‌هاست: «ما با یک تهاجم همه‌جانبه، متشکل از نیروهای طالبان، برنامه‌ریزی و پشتیبانی لجستیکی کامل پاکستان، و دستکم ده تا پانزده هزار تروریست بین‌المللی عمدتا پاکستانی روبرو هستیم. اطمینان خاطر از حمایت شما به طور جدی ما را قادر به بسیج نیروها خواهد کرد.»

با این وجود، به گفته «رویترز»، شرایط آن طوری که انتظارش می‌رفت پیش نرفت. بیش از دو هفته پس از گفت‌وگوی تلفنی بایدن با غنی، طالبان با شکست دادن نیروهای نظامی و امنیتی دولت مرکزی، ولایات افغانستان را به تصرف خود درآوردند، و در نهایت کابل را تسخیر کرده و دولت افغانستان را برانداختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید