ویدیو؛ بازگشت امین الحق، مسئول تیم امنیتی بن لادن به افغانستان

امین الحق در سال 2008 در پاکستان دستگیر شد و سپس در سال 2011 به دلیل عدم کفایت شواهد علیه او آزاد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کاربران رسانه‌های اجتماعی در افغانستان ویدیوئی از لحظات بازگشت محمد امین الحق، عضو گروه القاعده به ولایت ننگرهار در جنوب شرق این کشور منتشر کردند.

ویدیوی منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی دوشنبه 30 اوت، لحظات بازگشت این عضو القاعده و رئیس تیم حفاظت از اسامه بن‌ لادن، رهبر پیشین سازمان القاعده به زادگاهش در ولایت ننگرهار در جنوب شرق افغانستان را نشان می‌دهد.

امین الحق که مسئول تیم امنیتی بن لادن رهبر پیشین القاعده طی دوره حضورش در کوه های تورابورا بود، سال 2008 در پاکستان دستگیر، ولی به دلیل عدم کفایت شواهد در سال 2011 آزاد شد.

با پایان 20 سال جنگ به رهبری ایالات متحده علیه تروریسم، تحولات سریع در افغانستان باعث تشدید نگرانی‌ها درباره احتمال ظهور مجدد القاعده در این کشور شده است.

در همین زمینه، کریس کاستا، که در دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا، در زمینه مبارزه با تروریسم فعالیت می‌کرد، پیشتر طی مصاحبه‌ای به آسوشیتدپرس گفته:«با عقب نشینی سریع نیروهای آمریکایی و ظهور طالبان در افغانستان، اعتقاد بر این است که برای القاعده فرصتی پیش آمده که احتمالا از آن استفاده خواهند کرد.»

القاعده در افغانستان
القاعده در افغانستان

شش مقام فعلی و سابق ایالات متحده نیز چند روز پیش به رویترز گفتند که: «شک و تردیدها در دولت جو بایدن در مورد توانایی ایالات متحده برای جلوگیری از بازگشت القاعده و دیگر افراط‌گرایان در افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکایی و شرکای قابل اعتماد واشنگتن و هچنین خالی شدن زندان‌ها از زندانیان و تسلط طالبان بر این کشور، افزایش یافته است».

هر چند حضور القاعده پس از 20 سال جنگ با تروریسم در افغانستان به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، اما احتمال این‌که در آینده‌ای نزدیک این گروه تروریستی بتواند حملاتی مشابه 11 سپتامبر را انجام دهد، هنوز معلوم نیست.

با این حال، گزارشی که ماه ژوئن گذشته از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد منتشر شده، تأیید می‌کند که رهبران ارشد القاعده همچنان در افغانستان به همراه صدها عنصر مسلح دیگر حضور دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم