توافق اسرائیل و آمریکا بر سر علنی نشدن اختلافات درباره ایران

دولت بایدن دَن شَپیرو، سفیر سابق آمریکا در اسرائیل را به عنوان مشاور ارشد رابرت مالی منصوب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نخست وزیر اسرائیل و رئیس‌جمهوری آمریکا در دیدار روز جمعه خود در کاخ سفید قرار گذاشتند اختلافات میان دو کشور بر سر نحوه برخورد با حکومت ایران را علنی نکنند و به مطبوعات و رسانه‌ها نکشانند.

به گفته خبرگزاری «اکسیوس»، یکشنبه 29 آگوست 2021، نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل به جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته گرچه با احیای توافق هسته‌ای 2015 با ایران موسوم به «برجام» مخالف است، اما مانند سلف خود بنیامین نتانیاهو، علنا علیه این تصمیم بایدن مبارزه نخواهد کرد.

بنت حین دیدارهای پیشین خود با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در روز چهارشنبه نیز همین موضع را اتخاذ کرده بود. به گفته منابع آگاه، بنت به بایدن گفته باور دارد که آمریکا و اسرائیل از طریق «گفت‌وگو» به نتایج بهتری خواهند رسید.

او در دیدارهای خود با مقامات ارشد آمریکایی توضیح داده است که می‌خواهد روابط دو کشور را مانند روابط «دولت التقاطی»اش در اسرائیل، که اعضایش دیدگاه‌های متفاوتی دارند، اداره کند؛ و اختلافات را از طریق «مکالمات رودررو» و نه در رسانه‌ها حل و فصل کند.

به گفته منابع اسرائیلی، بنت همچنین به بلینکن گفت: «هرگز فکر نمی‌کردم بتوانم رهبری ائتلافی با احزاب چپ و یک حزب مسلمان را بر عهده بگیرم، اما فهمیدم که گرچه این کار دشوار است، اما شدنی است.»

بنت افزوده که فلسفه‌اش برای اداره ائتلاف این است که وقتی از دست کسی عصبانی می‌شود، قضیه را به مطبوعات نکشاند، بلکه گوشی تلفن را بردارد. او به بلینکن گفته: «می‌خواهم با هم به همین ترتیب کار کنیم. اگر با ما مشکلی دارید، مساله را مطبوعاتی نکنید، بلکه گوشی را بردارید و با ما تماس بگیرید.»

«اکسیوس» گزارش می‌دهد که در پی دیدار بنت با بایدن و دیگر مقامات ارشد آمریکایی، دولت بایدن که از نتایج این دیدار خشنود بود، دَن شَپیرو، سفیر سابق آمریکا در اسرائیل را به عنوان مشاور ارشد رابرت مالی، رهبر تیم آمریکا در مذاکرات احیای برجام در وین، منصوب کرد.

شپیرو که بیشتر اوقات خود را در اسرائیل می‌گذراند و روابط نزدیکی با بنت دارد و تمرکزش در جریان مذاکرات روی بغرنج توسعه‌طلبی منطقه‌ای ایران خواهد بود، قرار است در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات احیای برجام، روی «طرح جایگزین» برای مقابله با جمهوری اسلامی کار کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم