.
.
.

توسعه‌طلبی و گسترش نفوذ حزب‌الله با خرید زمین در سوريه

ادامه مصادره آپارتمان‌ها و ویلاهای لوکس در منطقه «بلودان» سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایران و گروه‌های شبه‌نظامی وابسته و نیابتی آن در سوریه علاوه بر 10 سال ادامه جنگ در حمایت از رژیم بشار اسد و کشتار مردم این کشور، در ادامه طرح‌های فرقه‌گرایانه، توسعه‌طلبانه و نفوذ خود اقدام به مصادره زمین‌ها و املاک از جمله آپارتمان‌ها و ویلاهای لوکس در مناطقی از دمشق، الزبدانی و بلودان می‌کنند.

دیدبان حقوق بشر سوریه، دوشنبه 30 اوت، گزارش داد که گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان مورد حمایت ایران با خرید زمین‌هایی در نزدیکی مرز میان سوریه و لبنان بویژه در مناطق حومه دمشق، تلاش می‌کند تا کنترل و نفوذ خود را هر چه بیشتر در این کشور گسترش دهد.

این نهاد حقوق بشری به نقل از منابع خود در گزارشی گفته است که اقدامات حزب‌الله لبنان بخشی از طرح‌ توسعه‌طلبی ایران و نفوذ شبه‌نظامیان وابسته‌ به آن در سوریه است.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه به نقل از منابع آگاه، روند خرید املاک و زمین‌ها بدون در نظر گرفتن حقوق صاحبان این زمین‌ها و خارج از چارچوب قوانین سوریه ادامه دارد.

طبق این گزارش، نیروهای امنیتی رژیم سوریه که در این مناطق مستقر هستند، در مقابل طرح‌های خرید و فروش غیرقانونی حزب‌الله لبنان سکوت اختیار کرده‌اند.

همچنین، از ابتدای سال جاری میلادی، شبه‌نظامیان طرفدار ایران از ملیت‌های غیر سوری بیش از 370 قطعه زمین در اطراف منطقه زبدانی و حداقل 505 قطعه در منطقه مرزی «الطفیل» خریداری کرده‌اند.

حزب‌الله لبنان
حزب‌الله لبنان

مصادره ویلاها و آپارتمان‌های لوکس

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه علاوه بر خرید و فروش غیر قانونی خانه‌های سوری‌ها، توقیف و مصادره آپارتمان‌ها و ویلاهای لوکس در منطقه «بلدان» و مناطق نزدیک آن همچنان ادامه دارد.

طبق این گزارش بیش از 315 واحد مسکونی و تعدادی آپارتمان توسط حزب‌الله لبنان مصادره و به شبه‌نظامیان وابسته به ایران که در سوریه مستقر هستند، واگذار شده است.

گفتنی است که حومه دمشق بویژه شهر مضایا، در سال‌های 2011 تا 2017 شاهد نبردها و جنگ‌های سنگینی بوده است. این مناطق برای چند سال در محاصره نیروهای اسد و حزب‌الله لبنان و دیگر شبه‌نظامیان فرقه‌گرا بود و مردم آن رنج گرسنگی و بمباران‌های بی‌رحمانه با بشکه‌های آتش‌زا از سوی ارتش اسد را چشیده‌اند تا بالاخره مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدند.

اهالی شهر مضایا در مرز سوریه و لبنان که مورد هجوم و محاصره شبه نظامیان حزب الله و نیروهای وابسته به رژیم سوریه بودند، در سال 2017 طی توافقی میان حزب‌الله لبنان و جبهه «النصره» به طور کلی از این شهر هجرت کرده و نیروهای شبه‌نظامی وابسته به ایران و حزب‌الله لبنان جای آنها را اشغال کردند.

دیدبان حقوق بشر سوریه پیش از این گزارش داده بود که در اوایل سال 2020، درگیری مسلحانه و خشونت‌باری در شهر فلیطه در غرب قلمون میان اعضای مسلح حزب‌الله لبنان از یک سو و نیروهای «دفاع ملی» وابسته به رژیم سوریه، از سوی دیگر به وقوع پیوست. این درگیری‌ها بر سر تقسیم درآمد حاصل از قاچاق مواد مخدر بین رهبران آنها بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم