.
.
.

پولیتیکو:‌ آمریکا فهرست کسانی که از افغانستان خارج شده‌اند را به طالبان تحویل داد

مقام آمریکایی: طالبان به طور جدی این افغان‌ها را در لیست مرگ قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

«پولیتیکو» به نقل از منابع آگاه آمریکایی نوشت که مقامات ایالات متحده، فهرست اسامی شهروندان آمریکایی، دارندگان گرین کارت و متحدان افغان را به طالبان در کابل تحویل داده‌اند تا اجازه ورود به محدوده خارجی فرودگاه شهر، که تحت کنترل این گروه است، به آن‌ها داده شود. این تصمیم، خشم شماری از قانون‌گذاران و مقامات نظامی را برانگیخته است.

به نوشته پولیتیکو، این اقدام از سوی سه مقام آمریکایی و مسئولینی در کنگره صورت گرفته است. هدف، سرعت بخشیدن به عملیات تخلیه ده‌ها هزار نفر از افغانستان، همزمان با بروز هرج و مرج از هفته گذشته در پایتخت، پس از تسلط طالبان بر کشور عنوان شده است. این اقدام زمانی رخ داد که دولت جو بایدن، برای تامین امنیت خارج فرودگاه، به طالبان اعتماد کرده بود.

از زمان سقوط کابل در نیمه اوت، نزدیک به 100هزار نفر از افغانستان تخلیه شده‌اند. بیشتر آن‌ها چاره‌ای جز عبور از ایست بازرسی‌های متعدد طالبان نداشتند اما تصمیم برای ارائه فهرست این اسامی خاص به طالبان، که گذشته روشنی در کشتار وحشیانه افغان‌هایی دارد که درجریان درگیری، با آمریکا و دیگر نیروهای ائتلاف همکاری کردند، باعث خشم قانون‌گذاران و مقامات نظامی شد.

یک مقام دفاعی و مخالف با این اقدام گفت: «طالبان به طور اساسی این افغان‌ها را در لیست مرگ قرار داد. این وحشتناک و تکان‌دهنده است و به شما احساس حماقت می‌دهد.»

بایدن، پنجشنبه، در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی و در پاسخ به سوالی در مورد گزارش‌های «پولیتیکو» گفت که مطمئن نیست چنین فهرست‌هایی وجود داشته باشد اما او همچنین منکر نشد که آمریکا گاهی اسامی را به طالبان تحویل می‌دهد.

او ادامه داد: «مواردی وجود داشت که ارتش ما با همتایان نظامی خود در طالبان تماس می‌گرفتند و به طور مثال می‌گفتند این اتوبوس با تعدادی مسافر می‌آید و شامل افرادی از فلان گروه است. از شما می‌خواهیم که اجازه ورود به آن اتوبوس یا گروه را بدهید. بنابراین، بله تا جایی که من می‌دانم مواردی اینچنینی وجود داشت و به آن‌ها اجازه عبور داده می‌شد.»

این خبر زمانی منتشر شد که پیش از آن، به فاصله چند ساعت، دو حمله تروریستی از سوی «داعش»، منطقه خارج از فرودگاه را به لرزه درآورد و در جریان آن، دست‌کم 13 نیروی تفنگدار نیروی دریایی آمریکا کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند. شمار زیادی از افغان‌ها نیز در این انفجارها کشته شدند.

پس از این حملات، باب منندز، سناتور دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی در مجلس سنای آمریکا، استراتژی دولت بایدن برای هماهنگی با طالبان را مورد انتقاد قرار داد. او در بیانیه‌ای نوشت: «در حالیکه منتظر جزئیات بیشتر هستیم، یک مساله روشن است: برای امنیت آمریکایی‌ها نمی‌توانیم به طالبان اعتماد کنیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم