.
.
.

عقب‌نشینی جریان صدر از تحریم انتخابات عراق

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق ضمن استقبال از تصمیم جریان صدری برای مشارکت در انتخابات، از همه طرف‌های خواهان تحریم خواست که از تصمیمات خود صرف‌نظر کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری رسمی عراق گزارش داد که مقتدی صدر، روحانی شیعه و رهبر«جریان صدری» با اعلام «اقتضای مصلحت» ضمن عقب‌نشینی از کارزار احزاب برای تحریم انتخابات در کشورش، بر مشارکت در انتخابات آتی عراق که قرار است در ماه اکتبر آینده برگزار شود، تاکید کرد.

صدر با تاکید بر عزم خود و جریان وابسته به او برای «شرکت در انتخابات»، از ارائه یک «منشور اصلاح‌طلبی» از سوی نیروهای سیاسی کشورش خبر داد که به گفته وی «مطابق با خواسته‌های‌ آنها تنظیم شده است».

مقتدی صدر همچنین خواستار آن شد تا در چارچوب پارلمان برای تطبیق این سند اصلاح‌طلبانه تلاش شود.
این روحانی شیعه عراقی تاکید کرد که به همراه جریان وابسته به خود «با عزم و اراده‌ای قوی در انتخابات شرکت خواهند کرد.»

در همین راستا مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق جمعه 27 اوت، ضمن استقبال از تصمیم جریان صدری برای مشارکت در انتخابات، از همه طرف‌های خواهان تحریم خواست که از تصمیمات خود صرف‌نظر کنند.
شایان ذکر است که رهبر «جریان صدری» ماه گذشته اعلام کرده بود که به خاطر حفظ منافع در انتخابات آینده عراق شرکت نکرده و از هیچ حزبی حمایت نخواهد کرد.

جریان صدری در انتخابات پارلمانی 2018، با کسب 54 کرسی از 329 کرسی مجلس عراق، به عنوان بزرگترین جبهه سیاسی ظهور کرد و تأثیر بزرگی بر امور عراق گذاشت.

دولت عراق پیش‌تر اعلام کرده بود که هیچ برنامه‌ای برای به تعویق انداختن انتخابات از زمان مقرر آن ندارد. الکاظمی نیز گفته بود «برخی در تلاش‌اند تا ناامیدی را در قلب شهروندان افکنده و آنها را به عدم مشارکت در انتخابات ترغیب کنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم