.
.
.

جمهوری‌خواهان کنگره: گروگان‌گیری ایران در قیاس با بحران افغانستان «شب‌نشینی»خواهد بود

طالبان سر مترجمان افغان و خانواده‌های آنها را بریدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا، با تاکید بر اینکه اصرار جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده مبنی بر تکمیل خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تا 31 آگوست می‌تواند بسیاری از شهروندان آمریکایی را در آن کشور جا بگذارد، مدعی شدند وضعیت در افغانستان به‌گونه‌ای خواهد شد که بحران گروگان‌گیری ایران در قیاس با آن «شب‌نشینی» باشد.

به گزارش خبرگزاری «فاکس نیوز»، مایکل والتز نماینده فلوریدا گفت: «ما در آستانه بزرگترین گروگان‌گیری دسته‌جمعی در تاریخ آمریکا قرار داریم. اوضاع طوری خواهد شد که گروگان‌گیری سال 1979 در تهران مثل شب‌نشینی به نظر برسد.»

والتز که اولین «کلاه سبز»ی است که به عنوان نماینده در کنگره آمریکا حضور یافته، تأکید کرد که طالبان به احتمال زیاد شهروندان آمریکایی که نتوانستند سر موعد از افغانستان خارج شوند را به عنوان «اهرم» سیاسی و اقتصادی گروگان بگیرد. به گفته وی، آنها سلاح را روی شقیقه شهروندان آمریکایی خواهند گذاشت، چرا که بایدن آنها را به امان خدا رها کرد.

مایکل مک‌کال نماینده تگزاس هم گفت که «خشونت‌های وحشتناک» علیه افغان‌هایی که قصد ورود به فرودگاه بین‌المللی کابل را دارند، بی چون و چرا بر گردن پرزیدنت بایدن است. به گفته وی: «ما روایات وحشتناکی درباره مترجمان افغان و خانواده‌های آنها شنیده‌ایم، که به زور از فرودگاه به خانه برگردانده شدند، و ابتدا خانواده در مقابل مترجم سر بریده شد و سپس خود مترجم را سر بریدند.»

نیکول مالیوتاکیس نماینده نیویورک هم گفت: «طالبان پنج هزار نفر از جمله زندانیان داعش و القاعده را از زندان آزاد کردند. ما مرزهای باز داریم. بسیاری از مرزهای ما عبور می‌کنند. چند مورد اخیر هم مشاهده شده که افرادی از مرز گذشته‌اند که ماه‌ها در فهرست سازمان‌های تروریستی پلیس فدرال آمریکا بوده‌اند. این معجونی برای فاجعه است.»

به گفته کاخ سفید، ایالات متحده از 14 آگوست حدود 82300 نفر را از طریق پروازهای نظامی آمریکایی و ائتلاف از افغانستان تخلیه کرده است. حملات انتحاری به فرودگاه کابل در روز پنجشنبه که طی آن ده‌ها نفر نیروهای نظامی آمریکا و شهروندان افغان کشته شدند، طی روزهای آتی به طور قطع بر دغدغه‌های مقامات سیاسی و امنیتی آمریکا خواهد افزود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم