.
.
.

تاکید البرهان بر حاکمیت سودان بر منطقه «الفشقه» در نزاع با اتیوپی

رئیس شورای حاکمیت سودان: سودان مدتهاست با طرف اتیوپی در مورد منطقه الفشقه مذاکره می‌کند ولی آدیس آبابا همواره در روند این مذاکرات کارشکنی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیت سودان در مصاحبه با «العربیه» تصریح کرد، امیدواریم اتیوپی بداند که الفشقه سرزمین سودانی است.

البرهان جمعه 27 اوت، ضمن بیان این‌که «80 سرباز ارتش سودان در نبرد برای باز پس‌گیری الفشقه جانشان را از دست داده‌اند». خاطر‌نشان کرد: «ما از الفشقه دفاع می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم کسی به آن تعرض کند».

او در سخنرانی خود ضمن اشاره به اینکه « گروه‌های شبه‌نظامی اتیوپی به کشاورزان حمله می‌کنند و کودکان را می‌ربایند»، افزود: «در نتیجه درگیری با گروه‌ها و نیروهای اتیوپی شماری مفقود شده‌اند».

او همچنین گفت: «اتیوپی با تدارک نظامی به بسیج قبایل موجود در مرز با سودان و مسلح کردن آنها اقدام کرده است».

لازم به ذکر است که البرهان دو هفته پیش گفته بود که باز پس‌گیری منطقه الفشقه تاییدی بر توانمندی سودان در بازیابی و دفاع از حقوق خود است.

او همچنین تاکید کرد که سودان بقیه سرزمین خود را نیز از راه مذاکره یا هر گزینه دیگری باز پس خواهد گرفت.

از سویی خبرگزاری سودان به نقل از البرهان نوشت که «سودان مدتهاست با طرف اتیوپی در مورد منطقه مذاکره می‌کند اما از طرف آدیس‌ آبابا این مذاکرات به همواره به ناسازگاری و تعلل کشیده شده است».

قابل ذکر است که ارتش سودان اخیرا کنترل اکثر اراضی الفشقه که از سال 1994 در تصرف شبه‌نظامیان اتیوپی بوده است را به‌ دست، گرفت و با اقدام به پاکسازی کوه‌های استراتژیک از جمله جبل ابو‌طیور نیروهای خود را در این منطقه مستقر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم