.
.
.

دیدار رئیس‌جمهوری آمریکا با نخست وزیر اسرائیل در واشینگتن

مقابله با تهدیدهای ایران محور اصلی گفت‌وگوی بایدن و بنت است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، امروز پنجشنبه 26 اوت، از نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل استقبال می‌کند.

این اولین سفر رسمی بنت به واشینگتن پس از تصدی پست نخست وزیری است. انتظار می‌رود که پرونده اتمی و تهدیدهای ایران در منطقه محور اصلی بحث و گفت‌وگوی دو مقام آمریکایی و اسرائیلی باشد.

نخست وزیر اسرائیل پیش از ملاقات با جو بایدن، با لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور دیدار کرد و درباره پرونده هسته‌ای ایران و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده آن در خاورمیانه به بحث و گفت‌وگو پرداخت.

یک مقام آمریکایی تأکید کرد که واشینگتن نسبت به مذاکره با ایران متعهد است اما در صورت شکست مذاکرات راه‌های دیگری نیز وجود دارد.

او گفت، بایدن با نفتالی بنت، درباره نگرانی‌های دو کشور نسبت به خارج شدن ایران از کنترل، بحث و گفت‌وگو خواهد کرد.

به گزارش وب‌سایت «آکسیوس» به نقل از یک مقام اسرائیلی، بنت در سفر خود به واشینگتن، درباره یک طرح جایگزین برای توافق هسته‌ای با ایران با رئیس جمهوری آمریکا گفت‌وگو خواهد کرد. بنا بر این گزارش در این طرح جدید، بر ضرورت گنجاندن مسئله فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه‌ای تاکید شده است.

در همین حال لوید آستین، روز گذشته با ابراز نگرانی از اقدامات هسته‌ای ایران، بر ضرورت پاسخگویی تهران به تهدیدات خود علیه منطقه و آب‌های بین‌المللی تاکید کرد.

او به نفتالی بنت، اطمینان داد که ایالات متحده از تل‌آویو حمایت می‌کند تا بتواند از خود محافظت کند.

وزیر دفاع آمریکا با ابراز نگرانی از گام‌های هسته‌ای تهران و موضع تهاجمی مداوم این کشور در منطقه، افزود: «ایران باید در قبال اقدامات متجاوزانه خود در خاورمیانه و آب‌های بین‌المللی پاسخگو باشد».

طرح‌های عملیاتی علیه ایران

آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل، روز چهارشنبه تأکید کرد که به دلیل پیشرفت تهران در برنامه هسته‌ای، ارتش اسرائیل به «برنامه‌های عملیاتی» خود سرعت می‌بخشد.

به گزارش «جروزالم پست»، کوخاوی با بیان اینکه پیشرفت در برنامه هسته‌ای ایران باعث شد ارتش اسرائیل برنامه‌های عملیاتی خود را تسریع کند، گفت: «بودجه دفاعی که اخیراً به تصویب رسیده است به این امر اختصاص می‌یابد».

محدود کردن نفوذ تهران

کوخاوی افزود که ارتش اسرائیل به طرق مختلف برای کاهش نفوذ تهران در خاورمیانه تلاش می‌کند و برنامه اقدام برای احیای برنامه هسته‌ای ایران را «خطرناک» توصیف کرد.

روز سه‌شنبه، نفتالی بنت، پیش از عزیمت به واشینگتن گفت که اولویت اصلی مذاکراتش با بایدن، تهران است.

او افزود: «بحث درباره تهدیدهای ایران پس از جهشی که ما در برنامه هسته‌ای ایران در دو یا سه سال گذشته شاهد بوده‌ایم، صورت می‌گیرد».