.
.
.

دولت یمن تاکید عبداللهیان بر «ادامه رویکرد قاسم سلیمانی» را محکوم کرد

الاریانی: اظهارات عبداللهیان دلیلی بر گرایش‌های تهران برای تشدید سیاست‌های خصمانه و اقدامات مداخله‌جویانه بی‌ثبات کننده آن در منطقه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت قانونی یمن اظهارات حسین امیرعبداللهیان، نامزد پیشنهادی برای تصدی وزارت امور خارجه ایران، مبنی بر ادامه رویکرد قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران در زمینه سیاست خارجی را محکوم کرد.

معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن، سه‌شنبه 24 اوت، تاکید‌های حسین امیرعبداللهیان، نامزد پیشنهادی برای تصدی پست وزارت امور خارجه ایران، بر ادامه حمایت از گروهای شبه‌نظامی در منطقه، را نشانه رویکرد اصلی توسعه‌طلبانه نظام حاکم بر ایران دانست.

الاریانی همچنین اظهارات عبداللهیان که همواره به عنوان نماینده سپاه پاسداران در وزارت خارجه ایران شناخته می‌شد را «دلیلی بر گرایش‌های تهران برای تشدید سیاست‌های خصمانه و اقدامات مداخله‌جویانه بی ثبات کننده آن در منطقه دانست».

وی همچنین خاطرنشان کرد: «رژیم ایران طی چهار دهه گذشته و از زمان انقلاب خمینی، دکترین صدور هرج و مرج و تروریسم را تحت پوشش انقلاب، تاسیس و تأمین مالی گروه‌های شبه‌نظامی فرقه‌گرا گسترش داده است و در این راستا آشوب، تروریسم و بی‌ثباتی و ناامنی را به ویژه در کشورهای عربی رواج داده تا از این طریق شرایط مطلوب را برای مداخله‌جویی بیشتر و اجرای طرح‌ها و توطئه‌های توسعه‌طالبانه آن فراهم کند.»

او همچنین گفت که مردم یمن بهای سنگینی را به دلیل دخالت‌های ایران و تبعات کودتای حوثی‌های تحت الحمایه تهران، می‌پردازند.

الاریانی گفت که دخالت‌های ایران و مدیریت کودتای حوثی توسط آن باعث بحران‌های جنگ، ویرانی، فروپاشی اقتصادی و فاجعه انسانی در یمن شده که در نتیجه آن دهها هزار نفر از مردم یمن کشته و زخمی شده‌اند.

وزیر اطلاع رسانی یمن همچنین از جامعه بین المللی، سازمان ملل متحد و اعضای دائمی شورای امنیت خواست تا مسئولیت‌های قانونی خود را مطابق با اصول منشور سازمان ملل متحد و مفاد حقوق بین‌المللی انجام دهند و ایران را تحت فشار قرار داده و دخالت‌های آشکار آن در یمن را متوقف کنند.

شایان ذکر است که امیر حسین عبداللهیان از سال 2016 پست دستیار ویژه محمد باقر قالیباف رئیس پارلمان ایران در امور بین الملل را بر عهده داشت.

پیش از آن پست معاون امور عربی و آفریقایی در وزارت امور خارخه را داشت. از عبداللهیان نیز به عنوان نماینده سپاه پاسداران در وزارت خارجه نیز یاد می‌شود، به نحوی که عزل وی موجب انقاد جریان اصولگرا گردید. ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در 11 اوت جاری، عبداللهیان را به عنوان گزینه پیشنهادی برای تصدی وزیر امور خارجه به پارلمان معرفی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم