.
.
.

تاکید الکاظمی بر اجرای به موقع انتخابات عراق

الکاظمی: دولت هیچ برنامه‌ای برای به تعویق انداختن انتخابات ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی گمانه‌زنی‌ در مورد احتمال به تعویق انداختن انتخابات پارلمانی عراق که قرار است 10 اکتبر آینده برگزار شود، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر این کشور با رد چنین احتمالی مجدداً بر موضع خود برای اجرای انتخابات در موعد مقرر آن، تاکید کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، الکاظمی در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی اندکی پس از پایان جلسه دولت سه‌شنبه، 24 اوت، تأکید کرد که دولت هیچ برنامه‌ای برای به تعویق انداختن انتخابات از زمان مقرر، ندارد.

تاکید نخست وزیر عراق درباره انتخابات پس از آن صورت گرفت که مقامات حزبی این کشور پیش‌تر تهدید کرده بودند که در انتخابات شرکت نمی‌کنند مگر اینکه تاریخ برگزاری آن به تعویق بیافتد.

بسیاری از عراقی‌ها، به ویژه گرایش‌های جوان‌گرا که از سال 2019 در اعتراضات اکتبر از مناطق مختلف کشور مشارکت داشته‌اند، امید خود را به تغییر و آنچه این انتخابات ممکن است به همراه داشته باشد، بسته‌اند.

اعتراضات عراق
اعتراضات عراق

در عین حال اما برخی از فعالانی که دو سال پیش به خیابان‌ها آمده بودند، نسبت به امکان هرگونه تغییر با وجود روی کارآمدن برخی جناح‌های مسلح در صحنه سیاسی عراق، ابراز ناامیدی کردند.

الکاظمی پیش از این نیز تاکید کرده بود «کسانی هستند که از نتایج انتخابات زودهنگام می‌ترسند، و این نشان می‌دهد که آنها در تلاش‌اند تا ناامیدی را در قلب شهروندان ایجاد کنند و آنها را به عدم مشارکت در انتخابات ترغیب کنند».او همچنین هشدار داد که دولت او اجازه نخواهد داد از وزارتخانه‌ها برای اهداف انتخاباتی سوءاستفاده شود و تاکید کرد که متخلفان در این زمینه مورد پیگرد قرار خواهند گرفت.

جدال بر سر زمان برگزاری انتخابات در عراق در حالی است که این کشور از بحران معیشتی، نرخ بالای بیکاری در میان جوانان و همچنین فقدان خدمات اولیه در تعدادی از استان‌ها و گسترش فساد و سهم‌خواهی احزاب رنج می‌برد.

این احزاب اغلب از طریق گماردن افراد وفادار به خود در تعدادی از نهادهای رسمی، به کنترل خدمات و کمک‌های اجتماعی ارائه شده توسط دولت پرداخته و شهروندان را به طور غیر مستقیم تحت فشار، تهدید و باج‌گیری قرار می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم