پاکسازی 1589مین حوثی طی یک هفته در یمن

از آغاز تا بیستم ماه جاری مجموعا 4886 مین در یمن پاکسازی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

طرح پادشاهی عربی سعودی برای پاکسازی میادین مین‌‌ در یمن «مسام» از خنثی سازی تعداد 1589 مین و مهمات جنگی منفجر نشده طی هفته گذشته خبر داد.

این مین‌ها توسط شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در تعدادی از استان‌ها و مناطق آزاد شده یمن کارگذاشته شده بود.

در بیانیه‌ای که اتاق عملیات طرح پاکسازی میادین مین‌‌ در یمن «مسام»، دوشنبه 23 اوت منتشر کرده، آمده است که تیم‌های پاکسازی یمن، در هفته سوم اوت، 1589 مین و مهمات منفجر نشده را خنثی کردند که با این وجود مجموع مین‌های خنثی شده از ابتدای ماه جاری تا 20 اوت، به 4886 مین رسیده است.

در این بیانیه همچنین آمده که تیم‌های عملیاتی هفته گذشته 458 مین ضد تانک و 14 مین ضد نفر را خنثی کرده، علاوه بر این تیم‌ها 1116 مورد مهمات منفجر نشده را جمع‌آوری کردند.

اتاق عملیات مسام گفت که تیمهای خنثی‌کننده مین توانستند مساحت‌های گسترده‌ای از زمین‌ها را به طور کامل از مین پاکسازی کنند.

شبه‌نظامیان حوثی از سال 2015 در چندین استان، از جمله الجوف و مارب در شمال، تعز و عدن در جنوب، و منطقه ساحل غربی از باب‌المندب گرفته تا شهر الحدیده، اقدام به کارگذاشتن مین‌ کرده‌اند.

بر اساس برآوردهای انجام شده از سوی طرح سعودی پاکسازی مین «مسام» و برنامه ملی مین‌روبی در یمن، نزدیک به 2 میلیون مین توسط شبه‌نظامیان وابسته به ایران در مناطق جداگانه و مختلف، زمینی و دریایی با استفاده از وسایل استتار کارگذاشته شده است.

شایان ذکر است روند مین‌زدایی در یمن با چالش‌های متعددی رو به رو است که مهمترین آنها عدم وجود نقشه پراکندگی مین‌هایی است، که توسط شبه‌نظامیان حوثی به طور نامنظم کار گذاشته شده‌اند که این معظلی مضاعف را در روند پاکسازی ایجاد کرده است.

شبه‌نظامیان حوثی با به‌کارگیری روشهای مختلف استتار این مین‌ها به طور مغرضانه‌ای قصد وارد ساختن بیشترین خسارت‌های انسانی را داشته‌اند، همچنین برخی از این مین‌ها از راه دور عمل می‌کنند و برخی دیگر با رنگ سنگ‌ها و طبیعت استتار شده است.

در گزارش پروژه مسام نیز آمده است که شبه‌نظامیان حوثی یمن را به بزرگترین «مزارع شرارت» تبدیل کرده‌اند تا شهروندان بی‌شماری را کشته، و صدها نفر را به طور دائمی معلول کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم