بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها: خروج آمریکا از منطقه به تحرکات اتمی ایران سرعت می‌بخشد

«تهران برای ساخت بمب اتمی برنامه‌ریزی کرده بود»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بنیاد آمریکایی «دفاع از دموکراسی‌ها»، هشدار داد که خروج آمریکا از افغانستان پیامدهای مهمی از جمله تهدید افزایش فعالیت هسته‌ای‌ ایران را به‌همراه خواهد داشت.

این بنیاد، سه‌شنبه 24 اوت، در گزارشی گفته است ممکن است رژیم ایران عقب‌نشینی واشینگتن در برابر مخالفانش در جنوب آسیا و خاورمیانه را فرصتی مناسب برای دستیابی به سلاح هسته‌ای بداند.

پیشرفت در غنی‌سازی اورانیوم

«دفاع از دموکراسی‌ها» نوشت، خروج آمریکا از افغانستان، پس از برنامه‌ریزی واشینگتن برای خروج نیروهایش از عراق و عدم دادن پاسخ مناسب این کشور به سلسله حملات نظامی ایران از جمله حمله به ناوبری دریایی و تلاش تهران برای ربودن یک شهروند آمریکایی در نیویورک، صورت گرفت.

همزمان با این تحولات، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته اعلام کرد، ایران در زمینه غنی‌سازی اورانیوم پیشرفت چشمگیری داشته است که این پیشرفت می‌تواند گامی مهم در راستای توسعه و ساخت بمب اتمی باشد.

آژانس همچنین اعلام کرد که تهران در مرحله‌ای کوتاه توانست سطح تولید اورانیوم غنی شده خود را به 60 درصد افزایش دهد.

برنامه‌ریزی برای ساخت بمب اتمی و لغو آن

این بنیاد در ادامه گزارش خود نوشت، اسناد بایگانی هسته‌ای ایران که سازمان اطلاعاتی اسرائیل «موساد» در سال 2018 آنها را به‌دست آورد، نشان داد که ایران در ابتدا قصد داشت که تا سال 2003 چندین نوع اسلحه اتمی بسازد. اما طبق گفته دفاع از دموکراسی‌ها، وقتی ایالات متحده به عراق حمله کرد، این برنامه‌ها به دستور علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، لغو شد.

ایالات متحده در سال 2003 با ادعای اینکه عراق در حال ساخت سلاح‌های کشتار جمعی است به این کشور حمله کرد. در آن زمان رهبران جمهوری اسلامی نگران بودند که ممکن است ایران هدف بعدی ایالات متحده باشد.

آمادگی برای ساخت سلاح هسته‌ای

فشارهای بین‌المللی علیه ایران به‌دلیل تلاش این کشور برای تولید سلاح هسته‌ای نیز تأثیر فراوانی بر تهران گذاشته است. در سال 2002، جامعه بین المللی دریافت که رژیم ایران دارای دو سایت هسته‌ای مخفی است؛ تأسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز و کارخانه تولید آب سنگین در نزدیکی اراک.

ایران در فوریه 2003 به‌دلیل افزایش فشارهای بین المللی به آژانس اجازه داد تا بازرسی‌هایی را در این مکان‌ها و دیگر سایت‌ها انجام دهد.

از آن زمان، تهران برنامه هسته‌ای خود را در نقاط مختلف برای فشار و آخاذی از غرب تسریع کرده است، اما طبق گزارش‌ها هنوز به ساخت تسلیحات هسته‌ای نرسیده است.

این مرکز نوشت با توجه به کاهش حضور آمریکا در جنوب آسیا و خاورمیانه و همچنین عدم تمایل واشینگتن به صرف منابع ملی قابل توجه برای مقابله با تهدیدات منطقه‌ای، شرایطی که زمانی ایران را از توسعه سلاح‌های هسته‌ای متوقف می‌کرد از بین رفته است. اقدامات تحریک‌آمیز هسته‌ای اخیر نشان می‌دهد تهران در حال حاضر عزم آمریکا و اروپا را آزمایش می‌کند.

ضرورت ادامه فشارها برای منع فعالیت هسته‌ای ایران

این بنیاد نوشت، ایالات متحده آمریکا و شرکای اروپایی آن باید هر چه زودتر فشارها را بر برنامه هسته‌ای ایران افزایش دهند و از کشورهای عضو آژانس بخواهند تا قطعنامه جدیدی را از طریق شورای حکام تصویب کنند تا مانع پیشرفت فعالیت هسته‌ای این کشور شود. آژانس قرار است در ماه سپتامبر درباره اقدامات هسته‌ای تهدیدآمیز ایران و سه سایت اتمی که آژانس هنوز به آنها دسترسی ندارد، گزارشی مفصل به شورای حکام تقدیم کند.

این مرکز نوشت، دولت بایدن باید قابلیت‌های جمع آوری اطلاعات خود را درباره برنامه‌های تسلیحات هسته‌ای ایران افزایش و مورد بازبینی قرار دهد.

واشینگتن همچنین باید به هماهنگی نزدیک با اسرائیل که معمولاً اطلاعات حیاتی در مورد فعالیتها و مقاصد هسته‌ای تهران جمع آوری می‌کند، ادامه دهد. دولت آمریکا باید برای تهران روشن کند که برای جلوگیری از گسترش سلاح هسته‌ای از سوی ایران، از نیروی نظامی استفاده خواهد کرد.

بنیاد دفاع از دموکراسی، هشدار داد که تهران از خلا عدم حضور جدی آمریکا در منطقه استفاده کرده و در حال بررسی اقدامات بعدی خود است. بنابراین واشینگتن و شرکای اروپایی‌اش باید به صراحت اعلام کنند که آنها هنوز برای محروم کردن تهران از دستیابی به سلاح هسته‌ای جدیت لازم به خرج می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید