.
.
.

طرح بنت به بایدن برای جلوگیری از اتمی شدن ایران

بنت: برجام حتی مطابق توقعات کسانی که زمانی به آن اعتقاد داشتند دیگر کارساز نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل قصد دارد طی اولین دیدار خود با جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده که در أواخر هفته جاری در کاخ سفید برگزار خواهد شد، طرح اسرائیل برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را به وی ارائه کند.

به گزارش «جروزالم پست»، 22 آگوست 2021، بنت، یکشنبه در جریان نشست هفتگی دولت اعلام کرد: «ما طی دو ماه گذشته طرحی حساب‌شده برای مهار ایرانیان، چه در حوزه هسته‌ای و چه در قبال تجاوزات منطقه‌ای، آماده کرده‌ایم، که آن را [در واشینگتن] ارائه خواهیم کرد.»

به گفته بنت، حکومت ایران به سرعت در حال غنی‌سازی اورانیوم است، و طی ماه‌های اخیر زمان لازم برای تهیه مواد مورد نیاز برای تولید بمب هسته‌ای را به میزان قابل توجهی کوتاه کرده است. او می‌گوید «شرایطی نه‌چندان آسان» را به ارث برده، که در آن حکومت ایران در سراسر منطقه «رفتار زورگویانه و تهاجمی» دارد.

نخست وزیر اسرائیل به هیئت دولت گفت: «من به بایدن خواهم گفت زمان آن رسیده که جلوی ایرانی‌ها را بگیریم – جلوی این کار را بگیریم – و با ورود مجدد به توافق هسته‌ای تاریخ‌گذشته، به آنها راه فرار ارائه نکنیم. این [برجام]، حتی مطابق توقعات کسانی که زمانی به آن اعتقاد داشتند، دیگر کارساز نیست.»

بنت در ادامه از «رشد روزافزون اعتبار اسرائیل در منطقه» و توانایی این کشور در ایجاد ائتلافی برای «جلوگیری از افراط گرایی اسلامی و ایرانی» صحبت کرد، و افزود به همراه یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، در جریان «روندی بسیار سریع برای احیای روابط با کل منطقه» قرار دارند تا بتوانند در مقابل حکومت ایران جبهه‌ای تشکیل دهند.

به گفته «جروزالم پست»، لاپید هم کمی بعد در جریان دیدار با هیئت نمایندگی یونان در اسرائیل، از گسترش حلقه «ملت‌های معتدل» که با اسرائیل ارتباط برقرار کرده یا ارتباط خود را بهبود بخشیده‌اند، صحبت کرد. لاپید مشخصا به امارات متحده عربی، بحرین، مراکش، و سودان اشاره کرد، که سال گذشته در جریان «پیمان ابراهیم» روابط خود را با اسرائیل عادی‌سازی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم