.
.
.

حزب اسلام‌گرای «النهضه» به‌دنبال گفت‌وگو با رئیس‌جمهوری تونس

برخی رهبران النهضه بر این باورند که رهبر کنونی این حزب مشروعیت گفت‌وگو با رئیس جمهوری و جامعه سیاسی را ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به‌رغم عدم استقبال قیس سعید، رئیس‌جمهوری تونس از پیشنهاد گفت‌وگو با حزب اسلام‌گرای «النهضه»، این حزب خواستار گفت‌وگوی همه‌جانبه برای خروج از بحران سیاسی کشور شد.

حزب النهضه، یک‌شنبه، 22 اوت، در بیانیه‌ای ملایم و با لحنی آرام، همبستگی کامل خود را با رئیس‌جمهوری تونس در برابر تلاش‌ها برای بدنام‌سازی خانواده وی اعلام کرده و این رفتار شرم‌آور را مخالف مقدسات، ارزش‬های اخلاقی و قوانین جامعه دانستند.

این حزب بر عدم کاربرد ادبیات تحریک‌آمیز و اتهام‌زنی در گفتمان سیاسی، احترام به نهادهای دولتی به‌ویژه نهاد ریاست جمهوری و احترام به خانواده شخص رئیس‌جمهور تاکید کرد.

النهضه با تاکید بر رد این رفتارها، اعلام داشت که آمادگی دارد در صورتی که اعضایش به شخص یا نهادی توهین کرده و یا اخلاق سیاسی را رعایت نکرده باشند، با اقدامات تنبیهی مواجه شوند. در ادامه این بیانیه تاکید شده که خروج از بحران کنونی تنها از طریق گفت‌وگوی جامع و با مشارکت همه گروه‌ها و جریان‌های سیاسی امکان‌پذیر است.

این موضع حزب النهضه پس از آن اتخاذ شد که جریان مخالف راشد الغنوشی، رهبر حزب تهدید کرد در صورت ادامه رفتار تحریک‌آمیز الغنوشی علیه رئیس‌جمهوری تونس، از حزب النهضه منشق شده و اقدام به تشکیل یک حزب سیاسی جدید خواهند کرد.

از سویی، محمد بن سالم، از رهبران حزب النهضه در سخن با رادیو «اکسپرس اف ام» اظهار داشت که الغنوشی به مانعی درون حزب تبدیل شده و مشروعیت گفت‌وگو با رئیس‌جمهوری و جامعه سیاسی تونس را از دست داده است.

رهبری کنونی حزب النهضه، به‌دلیل «سخنان و رفتار تحریک‌آمیز علیه ریاست جمهوری»، امکان گفت‌وگو با رئیس‌جمهوری تونس جهت ایجاد راه حل سیاسی برای بحران کنونی کشور را از دست داده است.

بن سالم همچنین از رئیس‌جمهوری کشورش خواست که در صورت اثبات وجود پرونده‌های فساد علیه رهبران حزب النهضه، خصوصا راشد الغنوشی، هرچه سریعتر آنان را تحت پیگرد قرار داده و روند محاکمه آنها را آغاز کند.

بن سالم اظهار داشت: «در صورتی که رهبری کنونی حزب النهضه تغییر رفتار ندهد، جریان اصلاح‌‌طلب حزب به تاسیس حزبی جدید اقدام خواهد کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم