پس از بحران‌های بنزین و برق نوبت به قطعی آب در لبنان رسید

مدیر اجرایی یونیسف: «تاسیسات حیاتی مانند بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی به دلیل کمبود برق از داشتن آب سالم محروم شدند؛ این امر زندگی افراد را در معرض خطر قرار می‌دهد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بحران‌های بی‌وقفه گریبان‌گیر لبنان همچنان ادامه دارد، اینک به‌دنبال بحران گسترده اقتصادی و کاهش بیش از 90 درصدی نرخ ارز و همچنین بحران بنزین، نبود دارو و مختل شدن فعالیت بیمارستان‌ها و مراکز حیاتی، نوبت به قطعی آب در این کشور رسیده است.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) شنبه 21 اوت، در بیانیه‌ای هشدار داد که بیش از 4 میلیون لبنانی به دلیل بحران شدید سوخت ممکن است با کمبود شدید آب نیز مواجه شده و یا دسترسی آنها به آب طی چند روز به طور مداوم قطع شود.

هنریتا فور، مدیر اجرایی یونیسف در این باره اظهار داشت :«امکانات حیاتی مانند بیمارستانها و مراکز بهداشتی به دلیل کمبود برق از داشتن آب سالم محروم شدند؛ این امر زندگی افراد را در معرض خطر قرار می‌دهد».

او همچنین افزود:«اگر 4 میلیون نفر مجبور شوند منابع آب ناایمن و گران را استفاده کنند، سلامت و بهداشت عمومی به خطر خواهد افتاد و لبنان علاوه بر افزایش تعداد مبتلایان به کرونا، شاهد افزایش بیماری‌های ناشی از آلودگی آب شود».

این نهاد تخصصی سازمان ملل با اشاره به بحران‌های مستمر لبنان بر ضرورت تشکیل دولتی جدید در این کشور برای مقابله با این بحران‌ها تاکید کرد.

لبنان در حالی با بدترین بحران‌ها مواجه است که در هر روز بیش از 22 ساعت قطعی برق را تجربه کرده است. به نحوی که این جیره‌بندی سخت به یک رویه جدید در این کشور ورشکسته تبدیل شده و بازارهای آن نیز تقریباً علاوه بر کمبود سوخت، دارو و نان تقریبا فاقد سایر کالاهای اساسی است.

این امر بی‌شک کاسه صبر مردم لبنان را لبریز کرده و از توان تحمل آنها در برابر این بحران‌های اقتصادی به شدت کاسته است، به طوری‌که بسیاری از آنها با طعنه می‌گویند:«فقط هواست که قطع نشده!»

بیشترین بازدید موضوعات مهم