وزیر اطلاع‌رسانی یمن: یک کارشناس نظامی ایرانی و 9 همراه او در مارب کشته شدند

حیدر سیرجانی، کارشناس نظامی کشته شده در بخش آموزش پیاده نظام و جنگ‌های کوهستانی تخصص داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن اعلام کرد که یک کارشناس نظامی ایرانی به همراه 9 نفر از همکارانش در حمله هوایی نیروهای ائتلاف به موضعی در منطقه «صرواح» در استان مارب کشته شدند.

الاریانی، صبح شنبه 30 مرداد در صفحه توییتر خود نوشت: «حیدر سیرجانی به همراه 9 نفر از همراهانش از جمله موسی القحازی و احمد السحاری در حمله هوایی نیروهای ائتلاف به پایگاهی در استان مارب کشته شدند.»

او افزود که چنین تلفاتی به‌وضوح از نقش گسترده ایران در ایجاد بی‌ثباتی و برهم زدن امنیت یمن خبر می‌دهد.

وزیر اطلاع‌رسانی یمن ادامه داد که سیرجانی در حوزه آموزش نظامی با تخصص پیاده‌ نظام و آموزش نیروهای کوهستانی فعالیت می‌کرد.

او اظهار داشت، سیرجانی همچنین کارشناس برنامه‌ریزی عملیاتی بود که تا 5 ژوئن 2021 در جبهه‌‌های سواحل غربی یمن فعالیت می‌کرد اما به‌دلیل کشته شدن «مصطفی الغراوی»، کارشناس نظامی حزب‌الله، در تاریخ 7 ژوئن جایگزین وی در جبهه مارب می‌شود.

سیاست توسعه‌طلبانه ایران

الاریانی تاکید کرد که گسیل صدها کارشناس و فرمانده نظامی وابسته به سپاه پاسداران ایران و قاچاق سیستماتیک اسلحه از جمله موشک‌های بالستیک و پهپادهای انفجاری نشانگر ماهیت سیاست و برنامه‌های توسعه‌طلبانه جمهوری اسلامی در منطقه است.

او از جامعه جهانی، کشورهای عضو سازمان ملل و اعضای دائمی شورای امنیت خواست با اتخاذ مواضع قاطع، مداخله نظامی تهران و نقش نیروهای نظامی ایران در ایجاد بی‌ثباتی، افزایش درگیری و خونریزی و اخلال در فرایند صلح یمن را محکوم کنند.

نیروهای ارتش یمن در استان مارب
نیروهای ارتش یمن در استان مارب

شبه‌نظامیان حوثی از فوریه سال جاری میلادی می‌کوشند استان مارب را به تصرف دربیاورند اما با مقاومت ارتش ملی یمن و افزایش تلفات فراوان تاکنون موفق به این کار نشده‌اند.

در همین رابطه، مرکز اطلاع‌رسانی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد که سه‌شنبه گذشته ارتش در جبهه «المشجح» در غرب استان مارب طی یک درگیری دست‌کم 15 شبه‌نظامی حوثی را کشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم