الاریانی: حوثی‌ها سال‌هاست درآمد بندر الحدیده را به تاراج می‌برند

وزیر اطلاع‌رسانی یمن: شبه‌نظامیان حوثی از تشدید بحران انسانی یمن برای گمراهی و باج‌گیری از جامعه بین‌المللی استفاده می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

معمر الاریانی، وزیر اطلاع‌رسانی یمن، اظهارات شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران برای تسهیل و تشویق واردات کالا از طریق بندر الحدیده را اعترافی آشکار به دروغ‌ آنها مبنی بر وجود محاصره اقتصادی و سختگیری‌ در روند ورود کالا، طی شش سال گذشته دانست.

خبرگزاری رسمی یمن «سبا» جمعه 20 اوت، گزارش داد که الاریانی گفته شبه‌نظامیان حوثی از زمان کودتای خود علیه دولت قانونی یمن، سیاست گرسنگی و فقر سیستماتیک علیه میلیون‌ها شهروند در مناطق تحت کنترل خود را اعمال کرده‌اند.

الاریانی اقدام به تشدید بحران انسانی و وخیم‌‌تر کردن اوضاع معیشتی مردم یمن را ابزار حوثی‌ها برای گمراه‌کردن، چانه‌زنی و باج‌گیری از جامعه بین‌المللی دانست.

این وزیر یمنی اظهار داشت که حوثی‌ها در سایه دروغ محاصره اقتصادی به تجارت مشتقات نفتی از بندر الحدیده می‌پردازند، برخلاف ادعاهای مطرح شده آنها اما بندر مذکور طی سالیان گذشته به طور طبیعی مشغول فعالیت بوده است.

او یاد‌آور شد که حوثی‌ها با فروش نفت در بازار‌های سیاه با قیمت‌های مضاعف از مردم رنج‌ دیده یمن بهره‌کشی کرده و به انباشت میلیاردها ریال یمنی دست زدند که تماما تحت عنوان کمک مالی به «جنگ» تاراج شده و به جیب رهبران این گروه شبه‌نظامی وابسته به ایران رفته است.

او همچنین اظهار داشت که حوثی‌ها توافق‌نامه‌های انجام شده تحت نظارت سازمان ملل متحده مبنی بر واریز کردن درآمد حاصله از بندر حدیده در حسابی ویژه در شعبه بانک مرکزی یمن در استان حدیده و تخصیص آن برای پرداخت حقوق کارکنان بخش دولتی در کل استان‌ها را مختل کرده‌اند.

وزیر اطلاع‌رسانی یمن از جامعه بین‌المللی، سازمان ملل متحد و فرستادگان ویژه سازمان ملل متحد و آمریکا به یمن خواست تا حوثی‌ها را تحت فشار قرار دهند تا از دست‌کاری پرونده‌های بشردوستانه توسط این گروه شبه‌نظامی جلوگیری شود و به سیاست سیستماتیک گرسنه و فقیر کردن شهروندان یمنی در مناطق تحت کنترل آنها پایان داده و اموال به تاراج رفته به حساب تعیین شده برای پرداخت حقوق کارکنان بازگردانده شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم