تهديد مخالفان الغنوشی به انشعاب و تشکیل حزب جدید در تونس

بن سالم: در صورت اثبات وجود پرونده‌های فساد علیه رهبران جنبش النهضه، خصوصا راشد الغنوشی، هرچه سریعتر تحت پیگرد قرار گرفته و محاکمه شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جریان اصلاح‌طلب مخالف راشد الغنوشی در جنبش النهضه در تونس، با تاکید بر لزوم عقب‌نشینی او به نفع جوانان حزب و دوری جستن از تحریکات سیاسی علیه قیس سعید، رئیس جمهوری این کشور، تهدید کردند که چنانچه الغنوشی به این رویکرد خود ادامه دهد، از النهضه جدا شده و حزب جدیدی تاسیس خواهد کرد.

محمد بن سالم، یکی از رهبران «النهضه» جمعه 20 اوت، طی گفتگوی با رادیو «اکسپرس اف ام» اظهار داشت که رهبری کنونی النهضه به دلیل «تحریکات مکرر این حزب علیه ریاست جمهوری»، نمی‌تواند با رئیس جمهور تونس به راه‌حل برسد.

بن سالم همچنین از رئیس جمهوری کشورش خواست که در صورت اثبات وجود پرونده‌های فساد علیه رهبران جنبش النهضه، خصوصا راشد الغنوشی، هرچه سریعتر آنان را تحت پیگرد قرار داده و روند محاکمه آنها را آغاز کند.

بن سالم اظهار داشت در صورتی که رهبری کنونی حزب النهضه گامی به عقب اتخاذ نکند، جریان اصلاح‌‌طلب در داخل این حزب، قصد تاسیس حزب جدیدی خواهد داشت.

او همچنین الغنوشی را مانعی در برابر ایده گفتگو با رئیس جمهوری و جامعه مدنی در کشورش دانسته و تاکید کرد که رهبر کنونی النهضه فاقد چنین صلاحیتی است.

بن سالم غلبه بر وضعیت کنونی کشورش را مشروط به راه‌حل های سازش‌محور با رئیس جمهوری دانست، البته نه بین حزب النهضه و شخص قیس سعید، بلکه از راه ائتلاف بین تشکلات جامعه مدنی و ریاست جمهوری، یا از طریق ائتلافی سیاسی که در صورت لغو احزاب، از آزادی‌ها و دموکراسی دفاع کند.

گفتنی است که این جریان در پی انشعاب داخلی در حزب النهضه، ایجاد شد، که خواستار عقب‌نشینی الغنوشی، خروج فوری او از صحنه سیاسی و همچنین رای عدم اعتماد به دست راست او، یعنی عبدالکریم الهارونی، رئیس مجلس شورا شد.

علاوه بر این جریان مخالف اصلاح‌گرا در النهضه خواهان تعیین رهبری موقتی برای این حزب تا برگزاری کنگره آتی آن در پایان امسال شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم