ترانه طنزآمیز انتقادی درباره باج‌گیری حوثی‌ها در جریان بحران گاز یمن

یک ترانه با روشی عامه‌پسندانه کمبود عامدانه گاز در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها را به نقد کشیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شماری از جوانان یمنی با اجرای یک آواز رپ به روشی کمدی و گزنده بحران گاز در صنعا و دیگر مناطق تحت کنترل گروه حوثی را نمایش دادند.

این ترانه بازدیدکنندگان بسیاری در رسانه‌های اجتماعی داشته که نارضایتی عمومی از عملکرد حوثی‌ها را بازتاب می‌دهد.

نیروهای وابسته به گروه حوثی به فروش گاز در بازار سیاه اقدام می‌کنند که این وضعیت فشار مضاعفی به خانواده‌های یمنی وارد ساخته است.

بحران گاز

مردم صنعا، پایتخت یمن و مناطق تحت نفوذ حوثی‌ها با بحران کمبود شدید گاز مواجه هستند در حالی که این سوخت با قیمت‌های گران و چند برابر در بازار سیاه فروخته می‌شود. اخیرا قیمت هر کپسول 14 لیتری در بازار سیاه تا قیمت 14 هزار ریال یمن افزایش یافته است.

بنا به گزارش منابع محلی، گاز خانگی در مناطق کنترل حوثی‌ها از میدان گازی «صافر» در استان «مارب» توسط تانکرهای حمل گاز به دست مصرف‌کننده می‌رسد. اما گاز مورد استفاده در خودروها از خارج وارد می‌شود.

محمد وهیط، مدیر شرکت گاز صافر، گفت که طی سال گذشته این شرکت 16982 تانکر گاز به استان‌های تحت نفوذ حوثی‌ها ارسال کرده است.

افزایش قیمت عمدی

منابع نزدیک به شرکت صافر گفته‌اند که قیمت رسمی این شرکت برای یک کپسول گاز 14 لیتری با احتساب هزینه حمل و نقل، 1500 ریال یمن است. با این وجود، وابستگان به گروه حوثی و افراد نزدیک به مقامات این گروه با ایجاد بازار سیاه هر کپسول گاز را به قیمت 14 هزار ریال یمن به فروش می‌رسانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم