رهبر اپوزیسیون ترکیه خواستار خروج فوری سربازان ترکیه از افغانستان شد

ترکیه نزدیک به 500 سرباز در فرودگاه بین‌المللی کابل مستقر کرده و در حال مذاکره با آمریکا برای ادامه این ماموریت پس از خروج نیروهای «ناتو» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمال قلیچدار اوغلو، رهبر اپوزیسیون دولت ترکیه از دولت متبوعش خواسته است تا بلافاصله همه نیروها و پلیس خود را از افغانستان خارج کند.

رئیس حزب «جمهوری‌خواه خلق »در توئیتی که شامگاه دوشنبه 16 اوت، منتشر کرد، گفت:«من از دولت می خواهم که سربازان و پلیس ما را از افغانستان خارج کند. نیروهای ما فقط در خدمت منافع مردم ما هستند.»

این اظهارات قلیچدار اوغلو پس از آن مطرح شد که گروه طالبان کنترل کابل را به دست گرفته و وارد کاخ ریاست جمهوری افغانستان شد. همچنین ورود عناصر طالبان به شهر کابل موجی از وحشت و هرج و مرج را در پایتخت این کشور باعث شده است.

قلیچدار اوغلو اخیرا در اظهاراتی نیز گفته بود:«ما نیروهای خود را قربانی کسانی که بدون نگاه به عقب فرار کردند، نخواهیم کرد». همچنین افزود:«وعده‌های شخصی که روی میزهای غیررسمی داده می‌شود، فاقد اعتبار است.»

او خاطرنشان کرد که غرب به احتمال زیاد به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه «برای جلوگیری از هجوم مهاجران جدید از افغانستان» امتیاز خواهد داد، و احتمالا غرب در حمایت از اردوغان «ترجیح می‌دهد او در انتخابات آینده» ترکیه پیروز شود.

رئیس اپوزیسیون دولت ترکیه ادامه داد:«ما اجازه چنین کاری را نمی‌دهیم. او باید قبل از مذاکره با غرب رضایت مردم را جلب کند.»

گفتنی است که اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اخیرا در دیدار با جو بایدن همتای آمریکایی خود در بروکسل، گفت که سربازان ترکیه می‌توانند پس از خروج ناتو و آمریکا از افغانستان برای محافظت از فرودگاه بین‌المللی کابل بمانند.

اردوغان همچنین تاکید کرده بود که برای اجرای این ماموریت، آمریکا باید در امور دیپلماتیک، لجستیک و مالی از ترکیه حمایت کند و پاکستان و مجارستان نیز این کشور را همراهی کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید