مضاعف‌شدن درد و رنج کودکان يمن در سایه فقر و بحران جنگ

سازمان بین‌المللی «حمایت از کودکان»: فروپاشی هولناک اقتصادی برای کودکان یمنی دارای سوء‌تغذیه شدید، حکم مرگ را دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سازمان بین‌المللی «حمایت از کودکان» هشدار داد که سقوط تاریخی ارزش ریال یمن و افزایش بی‌سابقه قیمت‌های مواد‌ غذایی که همراه با کاهش شدید قدرت خرید مردم در بازارهای محلی بوده، باعث تشدید فقر، سوءتغذیه و گرسنگی در میان بسیاری از کودکان یمنی شده و درد و رنج آنها را دو چندان کرده است.

این سازمان سه‌شنبه 17 اوت، در گزارشی تاکید کرد، که غ‍ذای بسیاری از کودکان یمن به نان و آب محدود می‌شود و این امر ضمن تاثیر مخرّب بر سلامت آنها، بحران گرسنگی و سوء تغذیه را تشدید و همچنین رشد و نمو جسمی و روحی کودکان این کشور را متوقف می‌کند.

در این گزارش نیز آمده است که کاهش ارزش پول یمن در برابر دلار آمریکا طی ماه گذشته منجر به افزایش شتابان قیمت سوخت و مواد غذایی در این کشور شده به طوری که میانگین آن وخیم‌تر از سال 2018 شده که یمن در آستانه قحطی قرار گرفته بود.

این گزارش نشان می دهد که از زمان آغاز جنگ در یمن در سال 2015، قیمت عرضه یک ماه آرد گندم، روغن، لوبیا و شکر بیش از 250 درصد افزایش یافته و این قیمت‌های سرسام‌آور در ژوئیه 2021 تا سطح 60 هزار ریال یمنی رشد کرده است، در حالی که در فوریه 2015 این اقلام مواد غذایی با قیمت 17 هزار ریال یمنی معامله می‌شدند. همچنین بر اساس برآوردهای موجود بیش از 400 هزار کودک یمنی زیر 5 سال در آستانه بحران «گرسنگی» قرار گرفته‌اند.

«کزاویه ژوبرت»، مدیر منطقه‌ای سازمان «حمایت از کودکان» در یمن، با اشاره به اینکه والدین یمنی حتی در تهیه ساده‌ترین مواد غذایی برای فرزندان خود عاجز مانده‌اند، گفت: «فروپاشی هولناک اقتصادی بر کودکانی که از سوء‌تغذیه شدید رنج می‌برند حکم مرگ دارد.»

این مقام مسئول در سازمان «حمایت از کودکان» درباره تاثیر خطر فزاینده گسترش فقر و گرسنگی بر کودکان یمنی هشدار داد، زیرا که به گفته او ممکن است در ماه‌های آینده بیشتر در معرض سوء‌تغذیه حاد یا حتی مرگ قرار گیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم