سعد حریری خواستار استعفای رئیس‌جمهوری لبنان در پی انفجار «عکار» شد

در انفجار یک تانکر سوخت در شهر عکار لبنان دست کم 20 نفر کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سعد حریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان، در واکنش به انفجار یک تانکر سوخت در شهر «عکار» در شمال کشور گفت که این انفجار تفاوتی با انفجار بندر بیروت ندارد.

در انفجار بندر بیروت در 4 اوت 2020 حدود 200 شهروند لبنانی جان باختند.

حریری، یک‌شنبه، 15 اوت، در صفحه توییتر خود نوشت: «اگر حکومت کمترین احترامی به انسان می‌گذاشت، می‌بایست پس از این دو انفجار همه مقامات از رئیس‌جمهوری تا پایین‌ترین مسئول استعفا می‌‌دادند. واقعا شرم‌آور است. زندگی و امنیت مردم لبنان باید در اولویت مقامات باشد.»

حداقل 20 کشته

سازمان صلیب سرخ لبنان صبحگاه یک‌شنبه در پی انفجار یک تانکر حمل سوخت از کشته شدن دست کم 20 نفر و زخمی شدن 79 نفر دیگر در شهر عکار خبر داد. هنوز از دلایل این انفجار خبری منتشر نشده است.

صلیب سرخ لبنان در صفحه توییتر خود نوشت: «امدادرسان پس از انفجار یک تانکر سوخت در شهر عکار جسد 20 نفر را به بیمارستان‌های نزدیک منطقه انفجار منتقل کردند.»

لبنان ماه‌ها دچار کمبود سوخت است و این کمبود تاثیر زیادی بر عملکرد خدمات‌رسانی نهادهای خصوصی و عمومی از جمله بیمارستان‌ها گذاشته است.

این شرایط در روز شنبه باعث تشکیل صف‌های طولانی شهروندان لبنانی در جایگاه‌های فروش سوخت شد و برخی از مردم مانع جابجایی تانکرهای سوخت در بعضی مناطق لبنان شدند.

مصادره بنزین

از سویی، ارتش لبنان شنبه اعلام کرد که برخی جایگاه‌های عرضه سوخت را مورد بازرسی قرار داده و مقادیر زیادی بنزین انبار شده در این جایگاه‌ها را مصادره کرده است.

در شبکه‌های اجتماعی لبنان نیز عکس‌هایی از توزیع بنزین در جایگاه‌ها توسط سربازان منتشر شده است.

ارتش لبنان پیشتر تاکید کرد که تمامی بنزین انبار شده در جایگاه‌های فروش را مصادره خواهد کرد و به‌طور مجانی در اختیار مردم قرار می‌دهد.

بحران سخت اقتصادی

لبنان هم‌اکنون دچار بحران اقتصادی بسیار حادی است به‌طوری که بانک جهانی آن را بدترین بحران از سال 1850 توصیف کرده است.

انفجار در شهر عکار 2 هفته پس از اولین بزرگداشت 200 قربانی انفجار بندر بیروت در 4 اوت 2020 اتفاق افتاد.

انفجار بندر بیروت
انفجار بندر بیروت

انفجار بیروت پیامد عدم رعایت موارد ایمنی در انبار‌کردن ماده «نیترات آمونیوم» بود که از سال 2014 در بندر این شهر نگه‌داری می‌شد.

پس از فاجعه انفجار بندر بیروت مشخص شد که برخی مقامات سیاسی و مدیران عالی رتبه امنیتی و نظامی از وجود این ماده خطرناک‌ در بندرگاه پایتخت لبنان اطلاع داشتند.

با این وجود، تحقیقات درباره آن انفجار به دلیل سنگ‌اندازی برخی مسئولین و طرف‌های سیاسی تاکنون نتیجه‌ای در بر نداشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم